SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Seferihisar’da öğrenciler toprak ve tohumla buluştu

Güncelleme: 20:38 - 07.12.2023
Seferihisar’da öğrenciler toprak ve tohumla buluştu

Can Yücel Tohum Merkezi, İYTEV Yücel Tonguç Koleji 4. Sınıf öğrencilerini misafir etti. İsmini Köy Enstitüleri’nin kurucusu Şair Can Yücel’in babası Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’tan alan okulun öğrencileri, Can Yücel’in vasiyetiyle kurulan tohum merkezinde toprak ve tohumla buluştu.

Okul öğretmenleri Suna Türkmen ve Müjdat Aydın eşliğinde merkeze gelen çocuklara, Seferihisar Belediyesi Tarım Müdürü Şerafettin Budak ve Can Yücel Tohum Merkezi Sorumlusu Aylin Bostan eşlik etti. Bostan, öğrencilere Tohum Merkezi’nde 280 çeşit yerel tohumun çoğaltıldığını, Türkiye’nin dört bir yanına bu tohum ve fidelerin ücretsiz dağıtıldığı anlattı.

Okul Bahçesinde Yetiştirecekler

Öğrenciler, tohum merkezinde toprakla buluşarak, tohumun nasıl dikileceğini uygulamalı olarak öğrendi. Oldukça keyifli bir gün geçiren öğrencilere, Seferihisar Belediyesi çeşitli tohumlar hediye etti. Bu tohumlar öğrenciler tarafından Urla’da bulunan okulun bahçesine dikilerek yetiştirilecek. Yetişecek sebzeler, okulun mutfağında pişirilecek ve öğrencilere öğle yemeklerinde sunulacak.  Bu sayede öğrenciler toprakla buluşarak yerel tohumun değerini ve kendi yiyeceklerini üretmenin kıymetini anlayacak.

Başka Bir Tarım Onlarla Daha Da Mümkün

Okulun ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Yücel Tonguç, vizyon ve misyonuyla çok takdir ettiğimiz bir eğitim kurumu. Yerel tohuma sahip çıkma mücadelemize destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Bu yaştaki öğrencilerin kazanacağı bilincin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Eğitim müfredatı dışında bu eğitimin çocuklara verilebiliyor olması da çok kıymetli. Tohum Merkezimiz tüm okullarımıza, tüm öğrencilerimize açık.  Genetiğiyle oynanmış, GDO’lu ürünlerin önümüze dayatıldığı günümüz dünyasında, doğal beslenmenin tek yolu yerel tohumdan geçiyor. Artık bu çocuklar bunun bilinciyle yetişiyor.  Çocukluk yıllarından tohumun ve toprağın değerini anlayacak bu çocuklarla, her zaman söylediğimiz gibi “Başka Bir Tarım Mümkün” olacak.

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz