SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Seferihisar’da Turuncu Bayram kutlandı

Güncelleme: 20:35 - 07.12.2023
Seferihisar’da Turuncu Bayram kutlandı

Şenlikte konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ülkenin çok ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceği öngörülüyor, tek kurtuluşumuz “tarıma sahip çıkmak” dedi. 

Seferihisar Belediyesi tarafından 19.kez düzenlenen Mandalina Şenliği, sabah Çocuk Belediyesi çocuklarının mandalina bahçesinde yaptıkları hasatla başladı. Ardından Kapalı Pazaryerinde şenlik programı gerçekleştirildi. Şenliğe Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve binlerce vatandaş katıldı.

dsc_3979.jpg

Başkan Soyer; Şenlik Bereketiyle Geldi

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Sevgili dostlar Turuncu Bayramımıza hoş geldiniz. Uzun zamandır mandalina ve toprak için beklediğimiz yağmur bugün tam şenlik gününde geldi. Şenlik günü işlerimizi biraz zorlaştırsa da toprak bereketle buluştu ve bizleri mutlu etti. Yağan aşırı yağmura rağmen, buraya gelen binlerce mandalina gönüllüsüne çok teşekkür ediyorum” 

Çok Ciddi Bir Ekonomik Krizle Karşı Karşıyayız 

Türkiye’nin büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceğinin öngörüldüğünü söyleyen Başkan Soyer; “Önümüzdeki 7,8 yıl içinde Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasının 800 milyarlardan 500 milyarlara düşeceği düşünülüyor. Çok ciddi bir ekonomik kriz, ekonomik küçülme, daralmayla karşı karşıya kalacağız. Tek bir çıkış yolumuz var. Bu bereketli topraklarda tarıma ve tarım ürünlerine sahip çıkmak. Bu nedenle soğuk hava deposu açtık, zeytinyağı müzayedesi yaptık, bugün de mandalina şenliği yapıyoruz. Tek derdimiz var, bu memlekette üreten insanların emeğinin karşılığını alması ve ürettiğiyle hayatını sürdürmesi. Yani derdimiz küçük üreticiyi yaşatmayı başarmak. Onun için çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki krizi aşmanın başka yolu yok. 9 buçuk yıldır bu hedefle çalışıyoruz. Ötekileştirme, kutuplaştırma politikaları karşısında durmanın tek yolu bir ortak gelecek inşa etmekten geçiyor. Onun için omuz omuza, kol kola olmalı birbirimize çok sıkı bir dayanışma içinde olmalıyız. Bu bereketli topraklarda yaşamaktan gurur duyuyorum” dedi. 

dsc_4368.jpg

Yeni Kral ve Kraliçeler Belli Oldu

Mandalina Şenliği kapsamında birbirinden ilginç yarışmalar yapıldı. Yine her yıl olduğu gibi büyük bir heyecana sahne olan Kral-Kraliçe yarışmasında 10 genç kız ve erkek 2018 yılı Mandalina Kral ve Kraliçesi olmak için yarıştı. Seferihisar Belediyesi-Rönesans Ajans işbirliğiyle gerçekleşen yarışmanın jürisinde ünlü isimler yer aldı. Manken-oyuncu Tuğba Özay, Seferihisar’da çekimleri devam eden Ege’nin Hamsisi dizisi oyuncuları Bengi Öztürk, Mustafa Şen, Modacı Jeyan Gedik, Rönenans Ajans sahibi Akif Örük, çocuk belediyesinden çocuklar, eski kral ve kraliçe yer aldı. Heyecanla beklenen yarışmanın sonunda 3 numara ile yarışan Hatice Ercivanlı Mandalina Kraliçesi, 1 numara ile yarışan Furkan Oymaağaçlıoğlu Mandalina Kralı seçildi. Kral ve kraliçeye taçları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından takıldı.

dsc_3664.jpg

En Kaliteli Mandalina Seçildi

Şenlik kapsamında yapılan diğer yarışmalarda ise ödüller Çocuk Belediyesi’ndeki çocuklar tarafından dağıtıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen yılın en iyi mandalina üreticisi yarışmasını Yücel Demiralay kazandı. Seferihisar Belediyesi ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliğiyle  “En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı”, Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri jüriliğinde ise “En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı” yarışmaları yapıldı. En İyi Mandalinalı Yemek birinciliğini “Mandalinalı Sarma” yemeğiyle Ayşegül Ulu, En İyi Mandalinalı birinciliğini Mandalinalı Nilüfer Tatlısı isimli tatlısıyla Ezgi Akbulut kazandı. En İyi Mandalinalı Hediyelik Eşya Tasarımı yarışmasının birincisi ise “Hayata Bağlan” ismini verdiği tasarımıyla Nurgül Saltık oldu. En yavaş bisiklet sürme yarışmasını ise Soner Çıtak kazandı.

4 Gün Süren Şenlik Programı Tamamlandı

Büyük bir coşkunun yaşandığı festivalde ayrıca Tepecik Senfoni Orkestrası da bir konser verdi.   Mandalina Şenliği’yle birlikte, dört gündür Seferihisar’da devam eden, Seferihisar Belediyesi’nin “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışıyla hayata geçirdiği ve dünyanın en büyük yerel yönetim zirvesi Habitat III’te dünyaya model gösterilen tarım politikalarının sunulduğu Seferihisar’ın Tarımı: “Geleceğin Türkiye’si” etkinliği de tamamlanmış oldu. 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz