SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Sineklerin Mavi Rengi Sevmesinin Sebebi Araştırma ile Ortaya Çıktı

Güncelleme: 19:35 - 07.12.2023
Sineklerin Mavi Rengi Sevmesinin Sebebi Araştırma ile Ortaya Çıktı

Galler’deki Aberystwyth Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından yürütülen bir araştırma, sineklerin neden mavi rengi sevdiklerini ortaya koydu.

Araştırma makalesinde, sineklerin mavi rengi yiyecek ve ısırılacak bir hayvan olarak algıladığı belirtilmektedir. Aberystwyth Üniversitesi’nden araştırmacılar, sinekleri tuzağa düşürmek için neden mavi renk kullandıklarını ve bu rengin sineklerin ilgisini nasıl çektiğini açıklayan bir araştırma makalesi yayımladılar.

Araştırma ekibi, bir sineğin beyin görüntü işleme mekanizmasını taklit etmek için yapay zekâ kullandı. Elde edilen veriler, sineklerin mavi rengi yiyecek ve tehlike olarak algıladığını gösterdi.

Araştırmayı yürüten ekip lideri Dr. Roger Santer, yaptığı açıklamada, “Sinekleri renkli tuzaklara çeken mekanizmaları daha iyi anladığımızda, bu tuzakların rengini sinekleri daha etkin bir şekilde yakalayacak şekilde geliştirebiliriz. Bu oldukça önemli bir hedeftir çünkü farklı sinek türleri insanlar ve hayvanlar arasında önemli hastalıkların yayılmasına neden olur. Dolayısıyla sinek kontrolü, hastalık kontrolünün önemli bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz