SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

“Sorunların ana nedeni hukukun üstünlüğünün olmaması”

Güncelleme: 19:43 - 07.12.2023
“Sorunların ana nedeni hukukun üstünlüğünün olmaması”

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin ikinci gününün ilk konuşmacısı Ekonomist Uğur Gürses oldu. Mevcut düzende ekonomik değerleri, demokrasiyi çökerten bir yapı ortaya çıktığını söyleyen Gürses, ülke olarak Şubat depreminin altında kaldığımızı vurguladı.

 

Ülkede yaşanan kırılmaların bazen düzü yakalamak için gerektiğini hatırlatan Gürses, “Tarihimizde örnekleri var. Cumhuriyet bu kırılmalar üzerine kuruldu. Cumhuriyet’in ilk yüzyılında yaşananlardan gördük ki aynı düzende yol almak mümkün değil. 2. yüzyıl için eşit yurttaşlık, hukukun üstünlüğü gerekiyor. Herkes ekonomik reçete arıyor ama henüz o aşamaya gelmedik. Sorunların ana nedeni hukukun üstünlüğünün olmaması. Tek başına ekonomi politikası reçetesi yazarak sorunları aşamayız. Kapsayıcı, hesap veren bir siyasi rejime ihtiyaç var” dedi.

 

Nasıl bir ekonomik model gerektiği ile ilgili de görüşlerini açıklayan Uğur Gürses, “Ekonomiden önce hukuk diyoruz ama ekonomik bir modele de ihtiyaç var. 2008’de patlak veren ekonomik kriz bizim gibi ülkelerde yeni riskler yarattı. Küresel ekonomide önümüzdeki yıllarda hareket güney Asya’ya kayacak. Dünyadaki ekonomik hareketlerin yüzde 50’si bu bölgede gerçekleşecek. Üretim artık doğaya saygılı ve sürdürülebilir olmasıyla ölçülüyor. Doğaya, hukuka saygılı koşulları sağlamak gerekiyor. Çok seslilik, ifade ve iletişim önündeki engelleri kaldırmak gerekiyor. Doğaya saygılı bir gelişme planı yaptığımızda doğal afetlerin maliyetleri de azalacak. Şeffaf, hesap verilebilirlik, ücretsiz ve kaliteli eğitim iktidarlar için zorunluluk haline gelecek. Kamu, özellikle teknolojide özel sektörün yapamayacağı yatırımları üstlenmek zorunda” diye konuştu.

 

  

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz