SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Yapay Tatlandırıcı Aspartam için Kanserojenik Kararı

Güncelleme: 19:35 - 07.12.2023
Yapay Tatlandırıcı Aspartam için Kanserojenik Kararı

Genellikle kola ile diyet içeceklerin birçoğunda, meşrubatlarda, meyveli yoğurt ve sütlerde kullanılan aspartam, temmuz ayında DSÖ’nün kanser araştırma birimi olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından “insanlar için olası kanserojen” kategorisinde listelenecek.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 1981 yılında onaylanan aspartam, bugüne kadar 90’dan fazla ülke tarafından güvenli olarak kabul edilmişti. Ancak DSÖ, son günlerde aspartamın güvenliğini yeniden değerlendirmek üzere iki toplantı düzenlemiş ve tatlandırıcı hakkında yeni uyarılar verebileceğini açıklamıştı.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın aspartam kullanımı hakkındaki kararını 14 Temmuz’da açıklaması bekleniyor. DSÖ’nün Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi de aynı tarihlerde aspartam kullanımını gözden geçiriyor. Bu olası kanserojen ilanı, gıda endüstrisinde ciddi tartışmalara yol açabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

1981 yılından bu yana günlük limitler dahilinde tüketilmesinin güvenli olduğu belirtilen aspartam, dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Şeker ikamesi olarak da tercih edilen aspartam, kola ve diyet içeceklerin yanı sıra meşrubatlarda, meyveli yoğurt ve sütlerde, kahvaltılık gevreklerde, hazır tatlılarda ve diyabet hastalarının kullandığı birçok gıdada bulunuyor.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz