SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Altınkılıç Hisse ALKLC Taban Oldu: Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Altınkılıç Gıda hissesi ALKLC borsada 4. işlem gününde düşüşe geçti. Altınkılıç hisse ALKLC taban oldu: neden satılmıyor, tabanda kaç lot bekliyor?

Yayınlanma:
Altınkılıç Hisse ALKLC Taban Oldu: Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Mayıs ayının son haftasında yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu’nun haftalık bülteni ile halka arzına onay verilen Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret A.Ş, ayın son günlerinde talep toplamıştı. 4 Haziran Salı günü Borsa İstanbul’da payları ALKLC kodu ile işlem görmeye başlayan firma, ilk 3 gün BIST de iyi performans gösterdi. Altınkılıç Gıda hissesi ALKLC borsada ilk 3 işlem gününü tavan açtı ve tavan kapattı. Ancak dün seans kapanışında hissenin tavanında bekleyen lot sayısı son derece azaldı ve tavan bozma işaretleri görüldü. Bugün (7 Haziran Cuma) ise teorik eşleşme seansından itibaren hissede düşüş emareleri kuvvetlendi. Seans açılışını iyi yapamayan ALKLC kısa sürede gelen sert satışlara karşı koyamadı. Altınkılıç hisse ALKLC taban oldu; neden satılmıyor, tabanda kaç lot bekliyor soruları gelmeye başladı. Detaylara Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım…

Altınkılıç Hisse ALKLC Taban Oldu: Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Lot başına 22,98 liradan halka arzı gerçekleştirilen Altınkılıç payları, işleme başladıktan sonra 3 gün boyunca tavan bozmadı. Dünü (6 Haziran Perşembe) 30,54 TL ile tavanda kapatan hissenin tavanında bekleyen lot sayısı karanlık odada 100 bin lot seviyesinin altına kadar indi. Bilindiği üzere Altınkılıç (ALKLC hisse) lot sayısı 33 milyon 885 bin adet seviyesinde (halka açık konumda) bulunuyor. Altınkılıç tahtasında bulunan alım emirlerindeki bu denli düşüş, bugüne dair pozitif işaretler vermiyordu.

Haftanın son işlem gününde Altınkılıç tahtasında beklenen oldu ve hisse güne “satıcılı” başladı. Saat 9.40’taki teorik eşleşme seansında bunun emarelerini gösteren ALKLC hisse, seans açılışından sonra 30 TL seviyesini bir kez daha test etmek istese de başarılı olamadı. Gelen sert satışların karşılanamaması sonrasında Altınkılıç hisse ALKLC taban oldu. Yatırımcılar, özellikle sosyal medya hesaplarından “ALKLC satamıyorum, niye satılmıyor, taban seviyesinde kaç lot bekliyor” sorularını dile getirmeye başladılar.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Altınkılıç tahtasında an itibariyle taban seviyede 8 milyon lottan fazla satıcı bekliyor. Dolayısıyla, şirketin halka açık lotlarının tamamının takribi yüzde 25’i hissenin tabanında satış için sırada demek yanlış olmaz. Bu nedenle, elindeki ALKLC lotlarını satmak isteyen yatırımcılar, ancak tabandan sıraya girebilmekteler. Altınkılıç hisse de yatırımcının satış yapabilmesi için önünde satış için sıra bekleyen lotların satılması, yahut söz konusu emirleri veren yatırımcıların bu emirleri silmesi gerekmekte.

ALKLC Taban Bozar mı, Tabandan Kalkar mı?

An itibariyle günün taban fiyatı olan 27,5 liradan işlem görmekte olan ALKLC hisse için tabanda satış bekleyen lotların güncel değerinin 220 milyon liradan fazla olduğu (27,5 * 8,2 milyon lot) görülmekte. Bu nedenle, ALKLC hissenin bugün taban bozmasının düşük bir ihtimal olduğu ifade edilebilir.

Altınkılıç Hisse ALKLC Taban Oldu: Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Altınkılıç Hisse ALKLC Taban Oldu: Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Tabandaki Hisse Nasıl Satılır? ALKLC Yeni Satış Emri Ne Zaman Verilebilir?

Altınkılıç payları için bugün satış emri veren yatırımcının, verdiği emir seans sonuna kadar gerçekleşmez ise, saat 18.10’daki seans kapanışı ile birlikte söz konusu emirler otomatik olarak iptal olmaktadır. Yatırımcılar, ilgili payları “mutlaka ve hangi fiyattan olursa olsun” elden çıkarmak istiyorlarsa; seans kapanışının ardından ertesi işlem günü için emir girebilmekteler.

Yeni girilecek satış emrinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de elbette herhangi bir kesinlik arz etmemektedir. Ancak erken saatte verildiği için bir sonraki işlem gününe önden sıra alma fırsatı sağlamaktadır. Diğer işlem gününde yeterli alıcı olması durumunda, hissenin satışı sabah saat 9.55’teki açılış seansında gerçekleşecektir.

ALKLC KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz