SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

ASTOR Neden Düşüyor Ne Zaman Yükselecek 2024?

Astor Enerji payları keskin düşüş göstererek 100 liranın altına kadar sarktı. Peki ASTOR neden düşüyor ne zaman yükselecek; Arz Takvimi okuyucuları için irdeleyelim.

Yayınlanma:
ASTOR Neden Düşüyor Ne Zaman Yükselecek 2024?

Astor Holding Anonim Şirketi tarafından 29,9 milyon lotun borsada işlem görebilir hale dönüştürülmesi için başvuru yapıldığı Mart ayının ilk haftası itibariyle KAP üzerinden deklare edilmişti. Bu açıklamanın ardından ASTOR paylarında önemli geri çekilmeler başlamıştı. Alınan onayın ardından, dün gelen yeni bir KAP bildirimi ile söz konusu 29,9 milyon lotun satıldığı da duyuruldu. Bunun üzerine hissede düşüş derinleşti ve ASTOR hisse borsada 100 liranın altına indi. ASTOR neden düşüyor, ne zaman yükselir, detaylandıralım…

ASTOR Neden Düşüyor?

2023 yılı başında halka arz edilen ve ardından önemli bir ralli yaparak yaklaşık 9 katına çıkan ASTOR payları, bir süredir alçalan tepeler halinde düşüş eğiliminde. Eylül 2023 itibariyle 150 liranın üzerini gören ASTOR payları söz konusu zaman diliminde gördükleri zirvenin ardından pey der pey geri çekiliyor. Ara yükselişler yaşasa da, hisse aradan geçen takribi 6 aylık zaman diliminde ortalama yüzde 33 değer kaybetmiş durumda. Güncel olarak 100 lira civarından işlem gören ASTOR hisse bugün (15 Mart) 99 TL’yi de görerek uzun süre sonra 100 liranın altını test etti.

İLGİLİ HABER Astor Enerji İskenderun Enerji İle Büyük Anlaşma İmzaladı
Astor Enerji payları keskin düşüş göstererek 100 liranın altına kadar sarktı. Peki ASTOR neden düşüyor ne zaman yükselecek; Arz Takvimi okuyucuları için irdeleyelim.

ASTOR paylarının Eylül ayından bu yana neden geri çekildiğini maddeler halinde sıralayalım ve akabinde güncel geri çekilmenin nedenlerine göz atalım:

  • Mayıs 2023 seçiminin ardından BIST’in rallisinin düzeltme sürecinin 2023’ün son çeyreğinde başlaması
  • Aynı dönemde patlak veren İsrail – Filistin savaşının global çapta piyasaları kötü etkilemesi
  • TCMB faiz artışları nedeniyle piyasadaki TL miktarının azalması, önemli bir kısmının da vadeli mevduata yönelmesi.
  • BIST 30 hissesi olan GUBRF’nin Aralık 2023’te bedelsiz sermaye artışı talebinin SPK tarafından reddedilmesiyle 9 kez üst üste taban olması ve piyasayı aşağı çekmesi

Bu gelişmelerin ardından 90 liranın altına sarkan ASTOR, sonrasında ara yükselişle 130 liranın üzerine çıkmıştı. Bu noktadan sonra yaşanan gelişmeler ve son düşüşün sebepleri ise şu şekilde:

İLGİLİ HABER Moody’s Öncesi Garanti Yatırım’dan Güçlü Hareket!
Astor Enerji payları keskin düşüş göstererek 100 liranın altına kadar sarktı. Peki ASTOR neden düşüyor ne zaman yükselecek; Arz Takvimi okuyucuları için irdeleyelim.
  • BIST 100’ün 9400 direncini aşamayarak geri çekilmesi
  • ASTOR Holding’in 29,9 milyon lotu satacağını açıklaması
  • ASTOR Holding’in 29,9 milyon lotu, hisse başına 96,26 TL’den satması

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Kurumsal Yatırımcıya İskontolu Satış Normal!

ASTOR hissede yaklaşık 30 milyon lotun kurumsal yatırımcıya indirimli şekilde satılması hissede bugün ciddi bir geri çekilmeye neden olsa da; kurumsal yatırımcılara yapılan hisse satışlarında yüzde 10 dolayındaki iskontoları daha önce pek çok farklı şirket ve hissede de örnek olarak gördük. Bu nedenle, toplu satışlarda bu tip iskontoların normal olduğu belirtilebilir.

ASTOR Neden Düşüyor Ne Zaman Yükselecek 2024?

ASTOR Neden Düşüyor Ne Zaman Yükselecek 2024?

ASTOR Hisse Yorum Analiz 2024: ASTOR Ne Zaman Çıkar?

2023 yılının tamamına dair açıklanan bilanço ve 2024 beklentilerine dair kamuoyuna deklare edilen veriler, ASTOR Enerji’nin temelinin sağlam olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu. O nedenle, şirketin geleceğine yatırım yapan yatırımcılar için bu seviyelerin cazip noktalar olduğu söylenebilir.

Teknik destek seviyesi bakımından ASTOR paylarında 90 lira seviyesi de ayrıca güçlü bir destek konumunda bulunuyor. Sıralı dirençler olarak da güncel bazda 113, 127 ve 150 lira seviyeleri önemli direnç noktaları olarak ifade edilebilir.

ASTOR KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz

G
Gürbüz aydın 1 ay önce

Vatandaş Astora yatırım yapıyor ama şirketi baskalarına pesgaş çekmek niye küçük yatırımcı çekip gitmiyor sa şirkete güven duyduğundandır, büyük payları olan kazanıyor küçük yatırımcı kayıp ediyor,ahlakın olmadığı bir dünya da yatırım bu kadar olur herhalde , vatandaş da yatırdığının karşı lığını almak istiyor.