SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Bornova Belediyesi ve Genel-İş Sendikası uzlaştı

Güncelleme: 19:46 - 07.12.2023
Bornova Belediyesi ve Genel-İş Sendikası uzlaştı

Bornova Belediyesi adına işveren sendikası SODEMSEN katıldığı görüşmelerde alınan kararlar ve ücret artışları şu şekilde:

 • Buna göre; 2022-2024 yıllarını kapsayan yeni dönem toplu iş sözleşmesinde taban ücretleri en düşük A Grubunda 365, B grubu 375, C grubu 385, D grubu 395, E grubu 405 TL’ye yükseltildi.
 • Taban ücretleri bu oranların üzerinde kalan işçiler için ise en düşük işçi maaşına uygulanan zam oranında seyyanen zam uygulandı.
 • İkinci ve üçüncü altı ayda enflasyon artı 1, dördüncü altı ayda ise yüzde 25 zam alındı.
 • Ücret maddelerinin dışında ikramiyelerde de iyileştirmeye gidilen sözleşmede 52 günlük ikramiye bedeli 67 günlüğe çıkarıldı.
 • Her çocuk için 70 TL çocuk yardımı, 255 ile 355 TL arasında değişen oranlarda eğitim yardımı, görev alanı içinde yüksek lisans ve doktora yapmış olan işçiye net 50 TL, Ramazan ve Kurban Bayramlarında 530 TL, 1 Mayıs ve 29 Ekim’de 90 TL bayram parası, 300 TL yakacak yardımı alındı.
 • Yemek parası günlük 23 liradan 55 liraya çıkarıldı.
 • Sözleşme kapsamında paraya tahakkuk eden bütün yan ödemeler için de artış oranları ücret maddeleriyle aynı şekilde geçti.
 • Risk pirimi uygulamalarında da değişikliğe gidildi.
 • Temizlik işçilerinden veterinerlere, güvenlik görevlilerinden arkeologlara varana kadar görev tanımları gereği sahada ve riskli işlerde çalışan işçilere ayrıca günlük ücretlerine yansıtılacak şekilde risk prim ödemesi alındı.
 • 5’e ayrılan  risk gruplarında günlük 13 TL ile 7 TL arasında değişen oranlarda risk pirimi ödenecek.
 • Ayrıca farklı işlerde sorumluluğu olan işlerde çalışan işçilere sorumluluk pirimi alındı.
 • İlk yapılan toplu iş sözleşmesiyle Türkiye’de regl izni ve 8 Mart ücretli iznini ilk defa TİS maddesine eklemiş olan Genel-İş 7 No’lu Şube bu sözleşmede de kadın işçiler için özel maddeleri toplu iş sözleşmesine ekledi.
 • Buna göre; Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği takvime göre  kadın işçiler düzenli olarak mamografi ve simir testi taramasından geçirilecek.

Ne oldu?

Görüşmeler sonrasında sendika yöneticileri işçilerle haftasonu yaptıkları toplantılarda belediye tarafından verilen ücret artışı işçilere anlatılmıştı. Sendika tıkanan toplu iş sözleşme görüşmeleri sonrasında 20 Eylül tarihinde grev kararını belediyeye asmış ve anlaşma sağlanamaması durumunda 18 Ekim tarihinde greve çıkacağını ilan etmişti. Geçen perşembe günü belediye başkanı ve belediye yetkililerinin de katılımıyla yapılan TİS görüşmelerinde yenilenen teklifler üzerine işçilerin büyük kısmının onayı ile anlaşmaya vardı. Tutanak altına alınan sözleşme maddeleri, İŞKUR’a gönderildi

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz