SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Fay kırıkları yeryüzünü değiştirdi

Güncelleme: 19:43 - 07.12.2023
Fay kırıkları yeryüzünü değiştirdi

Maden Tetkik Arama (MTA) ekiplerinin Kahramanmaraş depremleri sonrası başlattığı saha incelemeleri tamamlandı. 537 kilometre uzunluğundaki yüzey kırıkları üzerinde 377 gözlem yapan ekipler, raporlarını hazırlama aşamasına geldi.

 

İki büyük deprem bölgedeki arazide dikkat çekici izler bıraktı. Fay kırıkları nedeniyle bazı yerlerde derin yarıklar, hatta vadi benzeri oluşumlar dikkat çekti.

 

Şiddetli yer hareketleri nedeniyle daha önce tarla olan arazilerde göller oluştu. Fay kırıklarına ilişkin harita ve raporlar çalışmaların tamamlanmasının ardından kamuoyu ile ulusal ve uluslararası yer bilimcilerle paylaşılacak.

 

Açıklamada görüşlerini anlatan MTA deprem araştırma ekibinden Dr. Akın Kürçer, yüzey faylanmaları konusunda gözlemler yaptıklarını söyledi. Depremin yüzeye etkilerinden bahseden Kürçer, Hatay Havalimanı bölgesindeki son yaptıkları incelemeye ilişkin şunları söyledi; “Bulunduğumuz bölge Hatay Havalimanı’nın güney kısmı. Eğer bulunduğumuz lokasyona 5 Şubat’ta gelmiş olsaydık diğer komşu alanlarda olduğu gibi düz bir tarlaydı. Ancak deprem sonrası gelişen yüzey faylanmasıyla beraber jeoloji literatüründe bataklık gölü olarak nitelendirilen bir göl oluşmuş durumda. Gölün faya paralel uzunluğu yaklaşık 100 metre, genişliği ise 40 metre civarında. Bölgede 1 metre 20 santimlik bir yer değiştirme de söz konusu. Buna benzer coğrafik değişiklikler büyük depremler sonrası oluşabiliyor. Büyük depremler arazide birtakım izler bırakır. Biz bu izleri takip ederek haritalandırma çalışmaları yaparız.”

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz