SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Olumlu Görüş Bildirdi VIOP Piyasası Hareketlendi

Dünyanın en büyük 3 kredi derecelendirme kuruluşundan biri konumunda olan Fitch Türkiye ekonomisi hakkında olumlu görüş bildirdi VIOP piyasası hareketlendi.

Güncelleme: 15:52 - 27.04.2024
Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Olumlu Görüş Bildirdi VIOP Piyasası Hareketlendi

Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notuna dair geleceğe yönelik olarak “pozitif” görüş bildirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu denildiğinde akla gelen 3 kurumdan biri konumunda bulunan Fitch Ratings, politika tutarlılığının devam ettirilmesi durumunda Türkiye’nin kredi notunda iyileşme yaşanacağını deklare etti. Ayrıca kuruluş, ülkemizdeki enflasyona yönelik beklentilerini de duyurdu. Ünlü kredi derecelendirme kuruluşuna göre Türkiye’de enflasyon 3 yıl içinde yüzde 19’a düşecek. Fitch Türkiye ekonomisi hakkında olumlu görüş bildirince; vadeli işlemler piyasası akşam seansında pozitif seyirle kapattı. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Fitch’den Yapılan Açıklamaya Göre Türkiye Ekonomisi İyi Yolda, Kredi Notu Artırımı Gelebilir

Global kredi derecelendirme kuruluşlarından “3 büyükler” olarak bilinen S&P, Moody’s ve Fitch Ratings’in ülkelerin ekonomik durumları hakkındaki değerlendirmelerinin kredibilite noktasındaki önemi tüm kamuoyunun malumu konumunda. Fitch Ratings, ülkemizin ekonomik gidişatı hakkında dün yayımladığı açıklamalarda, göstergelerin olumlu yönde değişmeye devam ettiğini deklare etti.

Fitch’e göre, Türkiye’nin sürdürdüğü ekonomi politikasının devamı halinde; ülkemizin kredi notunun yukarı yönlü revize edilmesi beklenen sonuç olacak. Türkiye ekonomisinin son durumunun değerlendirildiği açıklamada, faiz dışı açığın azalmasına ve bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının artmasına da değinildi.

Sıkı para politikasının devam ettirilmesi durumunda, Türkiye’deki enflasyonun kademeli olarak gerilemesini ve 3 yıl içerisinde yüzde 19 seviyesine gerilemesini beklediğini belirten Fitch Ratings raporuna göre, Türkiye’nin bu dönemdeki reel büyüme rakamı global ortalamanın gerisinde kalabilir.

Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Olumlu Görüş Bildirdi VIOP Piyasası Hareketlendi

Fitch Türkiye Ekonomisi Hakkında Olumlu Görüş Bildirdi VIOP Piyasası Hareketlendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri yüksek tutacağı dönemde Türkiye’nin avantajının ise önce Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri indirmeye başlaması olacağı kaydediliyor. Zira Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret, ülkemizin ihracatında önemli bir rol oynuyor. Euro faizlerinin inmesi ile birlikte Euro’nun bollaşmasının, bu noktada Türk ekonomisine yardımcı olması bekleniyor.

En güncel ekonomi, finans, borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

VIOP Akşam Seansı 30 Puan Yükselişle Kapandı

Fitch Ratings tarafından ülkemizin ekonomisine yönelik yapılan olumlu değerlendirmenin gündeme düşmesinin ardından; vadeli işlemler piyasasında yukarı yönlü seyir izlendi. VIOP piyasası akşam seansını alıcı geçti ve 30 puan yükselerek kapattı.

BIST 100 Rekor Kırdı Ama Pek Çok Hissenin Bundan Haberi Yok

Son aylardaki TCMB’nin yaptığı faiz artışları ile birlikte bankacılık hisseleri borsada önemli bir yükseliş kaydetti. XBANK endeksi hisseleri öncülüğünde yükselen BIST 100 endeksi 10 bin puan sınırına dayanarak tarihi zirvesini görse de; yan tahtaların pek çoğunda fiyatlamalar çok daha düşük kaldı. Yatırımcıların umudu ise, borsadaki yükselişin bir an evvel genele yayılması yönünde.

Fitch Ratings

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz