SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Hangisi daha üstün?

Güncelleme: 19:58 - 07.12.2023
Hangisi daha üstün?

ABD merkezli askeri dergi  The National Interest beşinci nesil savaş uçakları Su-57 ve F-35’in olası bir hava düellosundaki şanslarını masaya yatırdı.
Su-57 “safkan avcı” mantığı ile üretilirken, F-35 ise “derin taarruz” amaçlı olarak imal ediliyor.
Mark Episkopos imzalı makalede F-35 pilotunun Su-57 ile karşılaşmamak için elinden geleni yapacağını belirtiyor. Rus savaş uçağının havada üstünlük sağlamak için gerekli tüm teknik özelliklere sahip bulunduğunun altını çizen Episkopos, “F-35 hayati önem taşıyan hedefleri vurmak için tasarlanmış bir saldırı uçağı” diyor
Su-57 savaş uçağının  it dalaşı için biçilmiş bir kaftan olduğunu dile getiren Mark Episkopos
F-35 pilotunun bir Su-57 uçağı ile karşılaşması durumunda, bazı görünmezlik (stealth) özelliklerden doğan tüm üstünlüklerini kullanacaktır” ifadelerine yer veriyor.
Su-57 ve F-35 arasındaki olası bir  “it dalaşı” ihtimalinin çok zayıf olduğunu kaydeden Episkopos,  bu tür bir senaryonun “NATO ve Rusya arasında felakete yol açacak büyük bir savaş” anlamına geleceğini belirtiyor.
İlk seri üretim Su-57 savaş uçağı Rus  Ordusu’na teslim edilmiş durumda… Karadeniz kıyılarında bir üsse konuşlandırılan  Su-57 bir sır gibi saklanıyor.
Her türlü hava, deniz ve kara hedefini yok etmek için tasarlanan Su-57 uçağı, yeni geliştirilen ve görünmezlik sağlayan cam ile donatılmış bulunuyor.
Yeni havacılık ve radar teknolojileri kullanılarak üretilen Su-57 tek pilotlu, çift motorlu bir uçak olma özelliğini taşıyor.
Av ve bombardıman uçağı olan F-35 ise  bir çok savaş uçağının  özelliğine sahip bulunuyor.
F-35 savaş uçakları dokuz ülkenin ortaklığı ile üretimi  yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Türkiye, İtalya, Kanada, Norveç, Hollanda, Danimarka ve Avusturalya.
Ülkemiz bu uçağın bir çok parçasını üretmektedir. F-35’leri diğer savaş uçaklarından ayıran özelliklerinden bir tanesi de,  tüm silahlarını gövde içerisinde saklıyor olması. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir bomba yada silahı görmek mümkün değil. F-35 uçakları dikey iniş ve kalkış özelliğine sahip.
Görünmezlik konusunda Su-57 uçağına göre bir tık daha üstün bulunuyor.
Türkiye’nin Rusya’dan  S-400 Hava Savunma Sistemleri’ni alması üzerine Amerika Birleşik Devletleri ülkemizi F-35 projesinden çıkartarak, uçakları teslim etmemişti.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz