SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su Halka Arz Edilecek

İBB iştirak şirketlerinin halka arz edilmesi için düğmeye basıldı. İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su halka arz edilecek; işte detaylar…

Yayınlanma:
İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su Halka Arz Edilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı şirketleri için halka arz süreci başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, konu hakkında açıklamalarda bulundu. İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş, ya da kısaca İGDAŞ ile başlatılacak halka arz sürecinin ardından sıranın diğer İBB kuruluşlarına da gelebileceği belirtildi. İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su halka arz sürecine dair yapılan açıklamalar Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım…

İgdaş 10 Milyar Dolar Değerleme ile Halka Arz Edilebilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1986 yılında kurulan ve her geçen yıl giderek büyüyen İgdaş’ın günümüzde binlerce çalışanı bulunuyor. İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin 10 milyar dolar değerleme ile halka arzına yönelik çalışmalara başlandığını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural; bu konudaki ilerlemenin İBB Meclisi’nde CHP’nin çoğunluğu sağlaması ile mümkün olduğunu belirtti.

2010’lu yılların başında halka arzı gündeme gelen ancak uygulamaya geçirilemeyen süreç, son yerel seçimlerin ardından yeniden gündeme alındı. İBB’nin İGDAŞ’taki hissesini yüzde 90’ın üzerinden yüzde 20’nin altına çekecek bir sürece imza atmak istediklerini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural; İGDAŞ’ın 2022 yılında 1,1 milyar dolar gelir elde ettiğine vurgu yaptı.

Elde edilen gelir dikkate alındığında, İgdaş’ın 10 milyar dolar değerlemeye kadar çıkabileceği düşünülürken, Neslihan Vural da gerek kaynak oluşturmak ve gerekse belediyenin sadece belediye hizmetlerine dönmesi adına özelleştirmeden yana olduğunu dile getirdi. İBB Meclisi’nin halka arz izninin bulunduğunu deklare eden Vural, İgdaş’ın ardından diğer belediye iştiraklerine de sıranın gelebileceğini belirtti.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su Halka Arz İçin Sırada!

İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin ardından; 2005 yılında kurulan otopark şirketi İspark, 1977 yılında kurulan İstanbul Halk Ekmek ve bir asrı aşkın geçmişiyle Hamidiye Su da halka arz edilmesi düşünülen şirketler arasında bulunuyor.

İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su Halka Arz Edilecek

İgdaş, İspark, Halk Ekmek ve Hamidiye Su Halka Arz Edilecek

Türkiye ekonomisinin 3’te 1’ini oluşturan İstanbul’un 16 milyondan fazla insana ev sahipliği yaptığını belirten Vural, söz konusu şirketlerin halka arzının şu an masada olmadığını ancak İgdaş ile başlayacak süreçte sıranın bu firmalara da gelebileceğini kaydetti.

Elde Edilecek Fonla Yapılacak Projeler Var

Yukarıda bahsedilen firmaların halka arzından elde edilecek gelir ile fonlamasının yapılması gereken projeler olduğuna vurgu yapan İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural; şehirde 10 bin yeni taksi gerektiğini, atık kaynaklı enerji santrali ile yeni ve tamamlanmamış metro hatları gibi projelerde elde edilen fonların kullanılmasının planlandığını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sermaye piyasalarından ve uluslararası finans kuruluşlarından bu yıl 1 milyar Euro kredi kullanacağını kaydeden Neslihan Vural, fonlamanın öz kaynaklar ile yapılmasının finansman giderleri açısından da belediyeye olumlu katkıda bulunacağını belirtti.

İBB

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz