SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Arşiv

Kalp sağlığına dikkat! Ani ölümlerin ilk sebebi…

Güncelleme: 19:44 - 07.12.2023
Kalp sağlığına dikkat! Ani ölümlerin ilk sebebi…

Ani ölümlerde sıklıkla ani kalp durmasının görüldüğünü, bunların çok büyük bölümünün dakikalar içinde ventrikül taşikardisi veya ventrikül fibrilasyonu gibi ölümcül ritim bozukluklarına bağlı gerçekleştiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “Ayrıca saatler içinde gerçekleşen yaygın kalp krizi nedeni ile oluşan kalp kası hasarı sonucu kalp kasının kasılmasında bozukluk ve buna bağlı pompa yetersizliği yani kalp yetersizliği de sık rastlanan nedenler arasında yer alıyor. Genetik nedenleri vardır ancak çok seyrektir. Çok fazla insanda gözükmez ama normal kalp krizine kalp hastalığına yol açan her türlü neden ani kalp durmasına yol açabilir” diye konuştu.

Ani ölümlerde risk faktörlerinden de bahseden Prof. Dr. Baltalı, sigara tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, aileden gelen genetik problemler, erkek cinsiyet, yaş ve kolesterol yüksekliğini risk faktörleri olarak açıkladı. Açıklamalarının devamında, ani ölümlerin çoğunun kalple ilgili ölümler olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Baltalı, yaşlılarda ani kardiyak ölüm daha sık olmakla birlikte genç kişilerde de olarak ani ölümün görülebildiğini kaydetti. Normalde ani ölümlerin risk faktörünü oluşturan yaş grubunun 40 ve üzeri erkekler olduğunu, ölümlerin genellikle kalp kasının kalınlaşması, ritim bozuklukları, künt göğüs duvarı hasarı, doğumsal kalp hastalıklarına bağlı gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Baltalı, erkeklerde kadınlara göre daha sık ani ölüme rastlandığını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Baltalı, ailesinde ani kardiyak ölüm olanların, sık koroner arter hastalığına rastlananların ve risk faktörlerini taşıyanların hiçbir yakınmaları yokken bile düzenli doktor kontrolünden geçmesini ve tavsiyelere uyması gerektiğini ifade etti. Tütün ve tütün ürünlerini kullanmak veya dumanına maruz kalmanın ve obezitenin risk faktörleri arasında olduğunu belirterek kişilerin sağlıklı beslenmesini ve yaşam tarzını değiştirmesini tavsiye eden Prof. Dr. Mehmet Baltalı, “Hasta olunca yeterli tedavi olmak önemlidir ancak daha değerlisi sağlığımızı korumaktır. Düzenli doktor kontrolünün yanı sıra erken tanı ve tarama programlarına katılmayı, sağlıklı yaşam alışkanlıkları sürdürmeyi, kötü alışkanlıklardan uzak durmayı ve sağlıklı beslenmeyi öneriyoruz” diyerek ifadelerini tamamladı.

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz