SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak Mart 2024?

TCMB’nin Mart ayı PPK toplantısı önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirilecek. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olacak Mart 2024 toplantısında?

Yayınlanma:
Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak Mart 2024?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon ile mücadelesini devam ettiriyor. Bu kapsamda, faizleri son 8 aydır pey der pey yükselten TCMB, yıllık yüzde 45 seviyesine kadar faiz oranını çekmişti. Bu seviyede faiz artırımlarına son verdiğini açıklayan Merkez Bankası, enflasyon oranlarının son 2 ayda da beklenti üzerinde gelmesi üzerine duruşunu değiştirebilir. Bu kapsamda, pek çok yabancı banka ve ekonomist; TCMB’den yeni faiz artırımı beklemeye başladı. Önümüzdeki hafta yeni PPK toplantısı yapacak olan Merkez Bankası faiz kararı ne olacak, beklentiler ne durumda, inceleyelim…

Yabancı Bankaların Merkez Bankası Faiz Kararı Tahminleri

TCMB Mart ayı PPK toplantısı 21 Mart Perşembe günü yapılacak. Merkez Bankası’nın faiz kararı saat 14 itibariyle açıklanacak. Son 2 ayda beklenti üzerine gelen enflasyon verilerinin ardından bu ay yapılacak toplantıda yeni faiz artırımı beklentisi arttı. Yabancı bankaların, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak PPK’dan bu ay gelecek karara dair beklentileri şu şekilde:

İLGİLİ HABER Türkiye’deki Sektörlerin Güven Durumu Mart Ayında Değerlendirildi
TCMB’nin Mart ayı PPK toplantısı önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirilecek. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olacak Mart 2024 toplantısında?

Almanya merkezli Deutsche Bank, TCMB’nin 5 puan daha faiz artırmasını ve yıllık yüzde 50 seviyesine çekmesini bekliyor. Bu artışın Mart ayı toplantısında yapılmasını “kuvvetli ihtimal” olarak nitelendiren banka, bu ay ki toplantıda söz konusu artışın yapılmaması durumunda Nisan ayı için 5 puanlık artışın kaçınılmaz hale geleceğini ifade ediyor.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İLGİLİ HABER TCMB Faiz Artışı Borsa, Altın ve Doları Nasıl Etkileyecek 2024?
TCMB’nin Mart ayı PPK toplantısı önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirilecek. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olacak Mart 2024 toplantısında?

Bank of America (BofA) ise TCMB’den toplamda 300 ila 500 baz puan daha faiz artışı bekliyor. Banka, bu artışın Mart ayında ya da Nisan ayında yapılabileceğini ön görüyor. BofA’nın ön görüsü; TCMB’nin faizleri maksimum 48-50 bandına çıkararak buranın üzerine çıkmaması yönünde.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak Mart 2024?

Merkez Bankası Faiz Kararı Mart 2024

JP Morgan da TCMB’nin faizleri 5 puan daha artırarak yıllık yüzde 50 seviyesine çekeceğini ön görüyor. Yalnız bu artışın Nisan ayında yapılması bekleniyor. Bunun yanı sıra, faizlerin Kasım ya da Aralık ayında indirilmeye başlanacağı düşünülüyor. JP Morgan’ın yıl sonu faiz beklentisi 45 seviyesinde korundu.

HSBC ise yıl sonu faiz oranı için yüzde 45’lik beklentiyi koruduğunu, enflasyon beklentisini 47,9’dan 49,4’a yükselttiğini ifade etti. HSBC’nin faiz indirimleri için beklentisi ise 2025 ilk çeyreği. Ayrıca bankanın gelecek yıl için enflasyon beklentisi de yüzde 25 dolayında bulunuyor.

TCMB

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz