SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı – Mayıs 2024

Saygın kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Standard & Poor's’dan ülkemize müjde geldi. S&P Türkiye'nin kredi notunu artırdı; görünüm de pozitif.

Yayınlanma:
S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı – Mayıs 2024

Dünyanın en büyük 3 kredi derecelendirme kuruluşundan biri konumunda bulunan Standard & Poor’s, uzun süre sonra ülkemizin notunda artırıma gitti. Son olarak Aralık 2023 itibariyle değerlendirme yapan ve Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit eden kurum, görünümümüzü ise “durağan” seviyesinden “pozitif” düzeyine revize etmişti. Aradan geçen 4 aylık zaman diliminin ardından S&P Türkiye’nin kredi notunu da artırdı. Standard & Poor’s’da ülkemizin kredi puanı B’den B+’ya yükseltildi ve görünüm de “pozitif” kalmaya devam etti.

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı, Enflasyon ve Kur Öngörüsünde Bulundu

Global çapta bilinirliği ve saygınlığı olan S&P’nin ülkemiz hakkında yaptığı değerlendirme neticesinde not artırımına gitmesi, ekonomi çevrelerinde bayram havası yaşattı. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından girilen “faiz artırımı döngüsünün meyveleri” olarak nitelendirilen puan artırımı sonrasında ekonomi yönetimine olan güven arttı.

Standard & Poor’s (S&P), ülkemizin kredi notunu artırmasının yanı sıra bir dizi yoruma ve ön görüye de yer verdi. Enflasyonun önümüzdeki 2 yıl içerisinde kademeli şekilde geri çekileceğini ifade eden SP raporuna göre, dolarizasyonda da çözülme yaşanacak. Ayrıca ülkemizde; para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun düzelmesi de bekleniyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan girişinin artmasının ön görüldüğü belirtilen raporda, cari açıkta da azalma olacağı tahmin ediliyor.

En güncel ekonomi, finans, borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin enflasyonunun 2024 yıl sonuna kadar yüzde 55,8 seviyesine gerileyeceğini belirten Standard & Poor’s (S&P) raporuna göre ülkemizde enflasyon 2025 yılında yüzde 27,3 düzeyine düşecek. Ayrıca Türkiye ekonomisinin 2024 ve 2025 yılında yüzde 3’er büyüme kaydedeceği de beklentiler dahilinde ön görüldü.

S&P Türkiye'nin Kredi Notunu Artırdı - Mayıs 2024

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı – Mayıs 2024

Kurumun Türkiye’deki döviz kuruna dair ön görüsü ise bir hayli iddialı. Buna göre, 2024 yıl sonunda dolar kuru 31,88 TL seviyesinde olacak. 2025 yılında ise dolar kurunun 43 TL seviyesinde olacağı ön görüldü.

En Düşük Not Moody’s’den!

Dünyanın önde gelen 3 kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Standard & Poor’s’un ülkemizin notunu artırmasının akabinde, gözler diğer 2 büyük kuruluşa çevirdi. Son olarak Fitch Ratings Mart ayında Türkiye’nin kredi puanını artırmıştı. Moody’s ise not artırımı konusunda daha temkinli ilerliyor.

Ocak 2024 itibariyle yaptığı değerlendirmede ülkemizin görünümünü durağandan pozitife çeken Moody’s, herhangi bir not artırımına ise gitmemişti. Hali hazırda Fitch ve S&P’ye nazaran Türkiye’nin notunu 2 kademe aşağıda konumlandıran Moody’s; ekonomi ve finans çevrelerinde “sıfırcı hoca” olarak biliniyor.

S&P

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz