SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Akenerji (AKENR Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilançosu Nasıl Geldi?

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş tarafından yeni finansal veriler kamuoyuna ve yatırımcılarına deklare edildi. Akenerji (AKENR hisse) 2024 ilk çeyrek bilançosu nasıl geldi?

Yayınlanma:
Akenerji (AKENR Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilançosu Nasıl Geldi?

Payları Borsa İstanbul’da AKENR kodu ile işlem görmekte olan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş, yılın ilk 3 ayına dair finansal tablolarını duyurdu. Ocak, Şubat ve Mart ayı rakamlarını yatırımcılarına açıklayan firmanın özet bilanço analizine Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım… İşte Akenerji (AKENR hisse) 2024 ilk çeyrek bilanço verileri detayları…

Akenerji (AKENR Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilançosu Nasıl Geldi?

Son aylarda BIST de payları hareketli bir seyir izleyen Akenerji’nin finansal tablolarındaki rakamlar şu şekildeydi:

İLGİLİ HABER AKENR Tavan Serisine Taban İle Son Verdi
Akenerji Elektrik Üretim A.Ş tarafından yeni finansal veriler kamuoyuna ve yatırımcılarına deklare edildi. Akenerji (AKENR hisse) 2024 ilk çeyrek bilançosu nasıl geldi?

Hasılat: Şirketin satışları geçtiğimiz yılın aynı döneminde 9,9 milyar lira seviyesinde iken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 49 oranında azalarak 5 milyar lira düzeyine gerilemiştir.

Brüt Kar: Firmanın brüt karlılığı ise 2024 yılının ilk çeyreğinde “zarara” dönüşmüştür. Önceki yılın ilk 3 ayında şirket 417 milyon lira brüt kar açıklarken, bu yıl 700 bin lira zarar açıklamıştır.

FAVÖK: 755 milyon TL seviyesinde olan şirketin FAVÖK’ü geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 62 oranında azalmış ve 284 milyon lira seviyesine geri çekilmiştir.

Net Dönem Karı: Geçen sene ilk çeyrekte 1 milyar 357 milyon lira olan net dönem karı ise yüzde 87 oranında azalarak 171 milyon TL civarına gerilemiştir.

Dönen Varlıklar: Yılbaşında 2,9 milyar lira seviyesinde olan firmanın dönen varlıkları yüzde 9 oranında düşerek 2,6 milyar TL seviyesine inmiştir.

Duran Varlıklar: 33,8 milyar lira civarındaki duran varlıklar da 600 milyon TL seviyesinde azalarak 33,2 milyar liraya gerilemiştir.

Toplam Varlıklar: Bu kapsamda, firmanın toplam varlıkları 36,7 milyar liradan 35,9 milyar TL civarında düşmüştür.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Net Borç: Firmanın net borçluluğunda yüzde 5 dolayında iyileşme görülmüş ve 16,6 milyar liradan 15,8 milyar TL civarına inmiştir.

Özkaynaklar: Sene başında 15 milyar 850 milyon lira özkaynağı olan firma bu alanda yüzde 1 artış yakalayarak 16 milyar lira seviyesini aşmıştır.

Akenerji (AKENR Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilançosu Nasıl Geldi?

Akenerji (AKENR Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilançosu Nasıl Geldi?

Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere, şirketin hasılatında yaşanan azalış, brüt karlılığı yok etmiş ve net karlılığı da önemli oranda düşürmüştür. Bu durum, FAVÖK üzerinde de önemli ölçüde olumsuz baskı oluşturmuştur. Net borçluluktaki kısmi azalma ve özkaynaklardaki kısmi artış haricinde Akenerji’nin bilançosunun beklenti altında geldiği söylenebilir.

Akenerji Çarpanları Nasıl? AKENR FK ve PD/DD Oranları Kaç?

Şirketin yıl başında 2,5 seviyesinde olan FK oranı, yeni gelen bilanço ile yükselmiştir. Bilançodaki çeyreklik kar yıllıklandırıldığında, AKENR FK oranını yaklaşık 15 civarında hesaplayabiliriz. AKENR PD/DD oranı ise 0,73 seviyesinde seyretmektedir.

AKENR KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz