SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

Altınay Hisse ALTNY Taban Oldu: Neden Satamıyorum, Ne Zaman Düzelir?

Geçtiğimiz Mayıs ayında halka arz edilen Altınay hisse ALTNY bugün taban oldu. Yatırımcılardan; “neden satamıyorum, ne zaman düzelir” soruları geliyor.

Yayınlanma:
Altınay Hisse ALTNY Taban Oldu: Neden Satamıyorum, Ne Zaman Düzelir?

Ülkemiz savunma sanayiinin gözde şirketlerinden biri konumunda bulunan Altınay Savunma Teknolojileri’nin halka arzı Mayıs ayında gerçekleştirilmişti. Akabinde Borsa İstanbul’da payları ALTNY kodu ile işlem görmeye başlayan şirketin hissesi önemli bir ralli yaparak 100 TL seviyesinin üzerine çıktı. Halka arzın ardından yüzde 200’ün üzerinde primlenen ALTNY bugün ise düşüş yaşadı. Altınay hisse ALTNY taban oldu ve günü de tabanda milyonlarca lot satış emri ile kapattı. Hissede satış yapmak isteyen yatırımcılar; “neden satamıyorum, ne zaman düzelir” gibi sorular yöneltmeye başladılar. Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

Altınay Hisse ALTNY Taban Oldu

Lot başına 32 liradan arz edildikten sonra yaptığı tavan serisi ile en yüksek 105 TL noktasını gören ALTNY hisse, buradan başladığı düşüşle bugün 90 TL seviyesine geri çekildi. Dünü 100 liradan kapatan hisse de bugün taban görüldü. Seans açılışının ardından düşmeye başlayan ALTNY payları, öğleden sonra devre kesti. 15 dakikalık devre kesici arası da düşüşü durduramayınca günün taban seviyesinde seans kapanışı geldi. Seans kapanışında ciddi sayıda hissenin tabanında satış emri bekliyordu.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

ALTNY Taban da Kaç Lot Bekliyor, Niye Satılmıyor?

Öğleden sonra tabana oturan ve taban seviyede pey der pey satış için lotlar birikmeye başlayan tahtada yatırımcıların satış için sıraya girdiği görüldü. Gün kapanışında ALTNY tahtasında 2 milyon lottan fazla hisse satış için sıradaydı. Bu nedenle, hissesini satmak isteyen yatırımcılar, ancak taban seviyesinden sıraya girebildiler. Ancak yeterli alıcı olmadığından söz konusu hisselerin büyük çoğunluğu satılamadı.

Gün sonu itibariyle tabanda bekleyen satış emirlerinin otomatik olarak iptal edildiği düşünüldüğünde; ertesi gün için satış emri girmek isteyen yatırımcılar, saat 18.10’dan sonra emir verebilmekteler. Ertesi gün seans açılışı olan saat 9.55’te yeterli alıcı olması durumunda ilgili emirler gerçekleşebilecektir.

Altınay Tahtasında Brüt Takas ve Kredili İşlem Yasağı Mevcut!

Halka arzının ardından 11 gün boyunca üst üste yükselen ve ardından verdiği kısa bir molanın akabinde bir kez daha yükseliş trendi başlatan hissedeki volatilite sonrasında Borsa İstanbul Yönetimi, ALTNY hisseye volatilite bazlı tedbir uygulamıştı. İlk etapta kredili işlemlere kapatılan hisse, ardından ise brüt takasa alınmıştı. Hali hazırda ALTNY paylarında söz konusu 2 tedbir uygulanmaya devam ediliyor.

Altınay Hisse ALTNY Taban Oldu: Neden Satamıyorum, Ne Zaman Düzelir?

Altınay Hisse ALTNY Taban Oldu: Neden Satamıyorum, Ne Zaman Düzelir?

ALTNY Cezası Ne Zaman Bitecek 2024?

Volatilite bazlı tedbirleri “ceza” olarak tanımlayan yatırımcılardan “Altınay hisse cezası ne zaman biter” sorusu geliyor. BIST Yönetimi tarafından süre uzatılmazsa, ALTNY hisse brüt takas tedbiri 3 Temmuz 2024 seans sonu itibariyle tamamlanacak.

ALTNY KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz