SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

KOTON Neden Tavan Bozdu? KOTON Hisse Neden Düşüyor, Halka Arz Fiyatının Altına İner mi?

KOTON payları haftanın ilk işlem gününde seans açılışı ile birlikte devre kesti. Peki KOTON neden tavan bozdu? KOTON hisse neden düşüyor, halka arz fiyatının altına iner mi?

Yayınlanma:
KOTON Neden Tavan Bozdu? KOTON Hisse Neden Düşüyor, Halka Arz Fiyatının Altına İner mi?

Koton Mağazacılık Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Borsa İstanbul’da işlem gören payları yeni haftaya iyi başlayamadı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü borsadaki ilk işlem gününü yaşayan ve zor da olsa günü tavanlayarak kapatan KOTON hisse, BIST macerasının 2nci işlem gününü tavan açamadı. Tavan serisi yapamayan KOTON neden tavan bozdu? KOTON hisse neden düşüyor, halka arz fiyatının altına inme tehlikesi var mı; Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

KOTON Hisse Tavan Serisi Yapamadı! KOTON Neden Tavan Bozdu? KOTON Hisse Neden Düşüyor?

Hisse başına 30,5 liradan halka arzı gerçekleştirilen ve ilk işlem gününü 33,54 TL ile tavan fiyattan tamamlayan KOTON payları bugün (13 Mayıs 2024 Pazartesi); teorik eşleşme seansında tavan görünüyordu. Tavanında 20 milyon lottan fazla alım emri görünen hissedeki emirler pey der pey silindi ve seans açılışına gelindiğinde hisse günlük yüzde 3,28’lik artışla 34,64 TL’den yeni haftaya “merhaba” dedi. Akabinde kısa bir atakla 35,30 TL noktasını gören KOTON hisse bu seviyeden geri çekilmeye başladı.

İLGİLİ HABER KOTON Hisse Neden Satılmıyor? KOTON Tabanında Kaç Lot Bekliyor?
KOTON payları haftanın ilk işlem gününde seans açılışı ile birlikte devre kesti. Peki KOTON neden tavan bozdu? KOTON hisse neden düşüyor, halka arz fiyatının altına iner mi?

Tahtadaki satışlar an be an hızlandı ve saat 10.03 itibariyle hisse devre kesti. 15 dakika boyunca ara verilen tahtada, satışların sakinlemediği gözlendi. Saat 10.20 itibariyle sürekli işlemlere yeniden başlayan KOTON hisse devre kesiciden 32 TL seviyesinden (yüzde 4,59 düşüş) çıktı.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İLGİLİ HABER KOTON Hisse Gelecek Hafta Düşer mi, Yükselir mi 2024?
KOTON payları haftanın ilk işlem gününde seans açılışı ile birlikte devre kesti. Peki KOTON neden tavan bozdu? KOTON hisse neden düşüyor, halka arz fiyatının altına iner mi?

Hafta sonu KOTON hisse hakkında Arz Takvimi olarak yaptığımız haberlerde, gelecek hafta da payların BIST de hareketli olabileceğini belirtmiş ve buna dair emareleri de sıralamıştık. Koton hisse neden tavan serisi yapamadı, neden düşüyor gibi soruların yanıtlarını da bu doğrultuda şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hissenin tahtasının (4,5 milyar TL civarı) yeni halka arzlara göre ortalamanın üzerinde olması.
  • Halka arzda bireysel yatırımcılara yaklaşık yüzde 85 pay ayrılması (payların büyük kısmı bireysel yatırımcıda olması).
  • Yüksek faizler nedeniyle kurumsal yatırımcıların büyük montanlı tahtaları sürmek için gereken meblağa kredili işlemlerde yüksek maliyetli olarak ulaşabilmesi.
  • Son dönemde halka arz edilen RGYAS hissenin ilk günden tavan bozması ve ardından halka arz fiyatının altına inmesi ile oluşan panik havasının devam etmesi.

KOTON Hisse Halka Arz Fiyatının Altına İner mi, Fiyat İstikrarı Var mı?

KOTON paylarında sınırlı fiyat istikrarı uygulanacağı, firmanın onaylı izahnamesinde deklare edilmişti. Bununla birlikte, daha önce fiyat istikrarı uygulanan hisselerde halka arz fiyatının altına inme durumu da gözlendi. Bunun için en yakın örnekler AVPGY hisse ve RGYAS hisse olarak verilebilir. Dolayısıyla, “KOTON hisse halka arz fiyatının altına kesinlikle inmez” gibi bir söylemde bulunulamaz. Güncel fiyat hareketleri dikkatle takip edilmeli ve KOTON AKD verileri de takip edilerek dikkatli şekilde kademeli işlemlere özen gösterilmeli.

KOTON KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz