SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

RGYAS Hisse Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. payları Borsa İstanbul’daki 2. gününde taban oldu. Peki RGYAS hisse neden satılmıyor, tabanda kaç lot satış için bekliyor?

Yayınlanma:
RGYAS Hisse Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Borsada bu hafta 2 şirketin halka arzı gerçekleştirilecek. Bunlardan biri Lila Kağıt (LILAK hisse) bir diğeri de Koton Mağazacılık (KOTON hisse). Bu 2 şirketin halka arzından önce, SPK haftalık bülteninden geçtiğimiz hafta yeni arz onayı çıkmamıştı. Nisan ayının ilk yarısında halka arzı onaylanan şirket ise Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. olmuştu. Dolayısıyla, 26 Nisan Cuma günü borsada payları işlem görmeye başlayan Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş için şu anda “son halka arz olan firma” demek yanlış olmaz. BIST de payları RGYAS kodu ile işlem görmeye başlayan son halka arzın 2nci işlem gününde “günün taban fiyatına” gerilediği görülmekte. Bu durum, bazı bireysel yatırımcıların; “RGYAS hisse neden satılmıyor, tabanda kaç lot bekliyor” gibi sorular dile getirmesine neden oluyor. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Rönesans Gayrimenkul RGYAS Hisse Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Satış İçin Bekliyor?

Lot başına 135 TL’den halka arz edilen RGYAS, 26 Nisan Cuma günü Borsa İstanbul macerasına başlamıştı. İlk işlem gününü tavan açan ve tavan kapatan RGYAS hisse en yüksek 148,5 TL’lik seviyeyi gördükten sonra yeni haftanın ilk işlem gününe kötü başladı. 29 Nisan Pazartesi günü seans açılışı ile birlikte düşmeye başlayan RGYAS payları, bir ara devre kesiciye girse dahi; devre kesicinin ardından da düşmeyi sürdürdü.

İLGİLİ HABER Halka Arz Fiyatının Altına Düşen RGYAS Hisse Yeniden Yükselir mi?
Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. payları Borsa İstanbul’daki 2. gününde taban oldu. Peki RGYAS hisse neden satılmıyor, tabanda kaç lot satış için bekliyor?

Öğleden sonra günün taban fiyatı olan 133,7 TL’lik noktaya gerileyen RGYAS hisse de, bu düzeyde gittikçe satış için yeni lotlar birikmeye başladı. Binlerce lot satış için taban fiyata yazılırken; pey der pey önce 500 bin lot ve ardından da 1 milyon lot geride kaldı. Seans kapanışına yaklaştığımız bu saatlerde (saat 17:20) RGYAS tabanında 1 milyon lottan fazla satış için hisse beklemekte.

RGYAS Hisse Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

RGYAS Hisse Neden Satılmıyor, Tabanda Kaç Lot Bekliyor?

Bireysel yatırımcılardan gelen “RGYAS niye satamıyorum” tarzı soruların cevabı da burada gizli. Tabanında satış için sıra bekleyen hisselerde, yeterli alıcı bulunmadığı için, yatırımcıların ellerindeki lotları satma imkanı olmamakta. Bu durum, bireysel yatırımcılarda çeşitli serzenişlere sebep olabilmekte. Elindeki hisseyi neden satamadığı minvalinde sualleri sık sık dile getirmek istemeyen yatırımcılar; hisselerin tahtalarını güncel olarak takip ederek ilgili hisseyi taban olmadan satmayı ya da zincir emir verme yöntemi ile bu satışı gerçekleştirmeyi düşünebilirler.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

RGYAS Ne Zaman Satabilirim?

Tabanında satış için sıra bekleyen tahtalarda; ancak yeterli alıcı olduğunda, yahut tabandaki satıcıların emirlerini sildiğinde söz konusu hisseyi satış için imkan bulunabilmekte. Dolayısıyla bu sorunun yalnızca RGYAS özelinde değil, genel olarak net bir cevabı bulunmamaktadır. Portföyündeki RGYAS hisseyi satmak isteyen yatırımcılar, saat 18.10’dan sonra bir sonraki gün için yeniden satış emri verebileceklerdir.

RGYAS Fiyat İstikrarı Uygulanmadı Mı?

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka arzı, Ak Yatırım ve Deniz Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleştirilmişti. Bugün, RGYAS AKD incelemesi yapıldığında Deniz Yatırım’dan 2 milyon lottan fazla alım yapıldığı görülmekte. Dolayısıyla, aracı kurumun fiyat istikrarı için alım yaptığı düşünülebilir. Bu konuda resmi açıklama, RGYAS KAP bildirimi ile muhtemelen yapılacaktır. Bununla birlikte, RGYAS paylarında satış yapmayı düşünen yüz binlerce yatırımcının elindeki lotların tamamını almak mümkün olmadığı için, fiyat istikrarı işleminin, hisseyi taban olmaktan kurtaramadığını söylemek yanlış olmaz.

RGYAS KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz

N
NEDİM yılmaz 3 hafta önce

Gayrimenkul leri borsaya almayın birde halka arz olmuyor milleti soyuyorlar bist yüksek kağıtlar taban oluyor saçmalık bunun önlemini alın resmen kumara dönüştü borsa