SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Finans

Vadeli Hesaplara ve Fonlara Yeni Vergi Geldi – 1 Mayıs 2024

Resmi Gazetede bu gece yarısı yayımlanan karar ile vadeli hesaplara ve fonlara yeni vergi geldi. Mevcut vergilerde ise artışa gidildi; işte detaylar…

Yayınlanma:
Vadeli Hesaplara ve Fonlara Yeni Vergi Geldi – 1 Mayıs 2024

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen genel seçimin ardından hükümet tarafından başlatılan para politikasındaki sıkılaşma döngüsüne farklı adımlarla devam ediliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri yıllık yüzde 50 seviyesine kadar pey der pey artırmasının akabinde, yeni adımlarla piyasadaki likiditenin azaltılması ve yeni kaynak oluşturulması için çalışılıyor. Bu doğrultuda; vadeli hesaplara ve fonlara yeni vergi geldi, mevcut vadeli hesap vergilerinde ise artışa gidildi. Döviz tarafında da istediği getiriyi bulamayan yatırımcılar ne yapacağını düşünüyor. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Vadeli Hesaplara ve Fonlara Yeni Vergi Geldi

1 Mayıs gece yarısında yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan karara göre; 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 7.5’e yükseldi. 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise yüzde 3’ten yüzde 5’e yükseldi. Daha önce stopaj alınmayan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise oran yüzde “sıfırdan” yüzde 2,5 seviyesine çıkartıldı.

Vadeli hesaplara uygulanmasına karar verilen yeni stopaj oranlarının yanı sıra, fonlar ve farklı finansal enstrümanlar için de yeni vergiler tesis edildi. Söz konusu vergiler de şu şekilde belirlendi; 02.05.2024 – 31.07.2024 tarihleri arasında alınan:

 • Fon sepeti fonu
 • Altın fonu
 • Katılım fonu
 • Para piyasası fonu
 • Kısa / uzun / orta vadeli borçlanma araçları

satıştan elde edilen kazanç / gelirden %7,5 Stopaj vergisine tabi olacaklar.

Diğer fonların vergilendirilmesinde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

 • Değişken fon
 • Karma fon
 • Eurobond fonu
 • Yabancı, döviz, dış borçlanma ifadeleri geçen tüm fonlar
 • İsminde Hisse Senedi Yoğun ibaresi “GEÇMEYEN” serbest fonlar
Vadeli Hesaplara ve Fonlara Yeni Vergi Geldi - 1 Mayıs 2024

Vadeli Hesaplara ve Fonlara Yeni Vergi Geldi – 1 Mayıs 2024

İçin hali hazırda uygulanmakta olan kazanç / gelirden elde edilen %10 stopaj vergisi oranı aynı şekilde korundu. Güncel olarak vergi bulunmayan ve yeni değişiklikle de vergi getirilmeyen fonlar ise şu şekilde sıralandı:

 • Hisse senedi yoğun fon (ibaresi olan tüm fonlar)
 • Katılım hisse senedi yoğun fon
 • Serbest hisse senedi yoğun fon

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Borsa İçin Vergi Getirildi mi? Borsada Vergi Var mı?

Yeni yapılan düzenlemeyle borsa gelirlerine herhangi bir vergilendirme getirilmedi. Ayrıca, yukarıda belirtildiği üzere “hisse yoğun fon” alan yatırımcılar da vergilendirmeye tabi değil. “Borsada vergi var mı” sorusunun cevabı da “temettü gelirleri” ile sınırlı kalmaya devam ediyor.

Hisse alış satışından elde edilen kar üzerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmazken, şirketlerin ödediği temettü tutarlarında yüzde 10 stopaj bulunmakta. Örneğin, lot başına 10 TL brüt kar payı ödeyen bir şirketin dağıttığı temettüler, yatırımcının hesabına lot başına net 9 TL şeklinde geçmekte. Yatırımcının hesabına gelen para için bir kez daha vergi ödemesi ise söz konusu değil.

Resmi Gazete

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz