SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Borsa

YIGIT Hisse Taban Oldu: YIGIT Satamıyorum, Tabanda Kaç Lot Var?

Yiğit Akü payları Borsa İstanbul’da 2. işlem gününe “satıcılı” başladı ve akabinde satışlar kesilmedi. YIGIT hisse taban oldu; işte detaylar…

Yayınlanma:
YIGIT Hisse Taban Oldu: YIGIT Satamıyorum, Tabanda Kaç Lot Var?

Mayıs ayında SPK’dan halka arz onayı alan Yiğit Akü’nün talep toplaması 29-31 Mayıs tarihleri arasında yapılmıştı. Hissenin ilk işlem günü ise 6 Haziran 2024 Perşembe olarak tayin edilmişti. Dün teorik eşleşme seansından başlamak üzere tavan görünen hisse, seans açılışını da tavandan yapmış ve akşam üzerine kadar bu seviyede kalmıştı. Ardından tavan bozup devre kesen YIGIT payları, günü halka arz fiyatının kısmi üzerinde tamamlamıştı. Bugün ise, tahtada dün akşamüzeri başlayan satışlar hız kesmeden sürdü. Sabah seans açılışında sert satışlar görüldü ve akabinde YIGIT devre kesti. 15 dakikalık devre kesici de düşüşü durduramayınca YIGIT hisse taban oldu. Yatırımcılardan; YIGIT niye satamıyorum, tabanda kaç lot bekliyor soruları gelmeye başladı. Arz Takvimi takipçileri ile birlikte detaylara göz atalım…

YIGIT Hisse Taban Oldu: YIGIT Satamıyorum, Tabanda Kaç Lot Var?

İlk işlem gününde tavan bozan ve devre kesen Yiğit Akü payları, ikinci işlem gününe de satıcılı giriş yaptıktan sonra tabana kadar indi. An itibariyle, günün taban seviyesi olan 31,66 liradan işlem görmeye devam eden şirketin tabanında 3 milyon lot dolayında satış emri bekliyor. Güncel fiyat üzerinden düşündüğümüzde, hissenin tabanındaki meblağın 100 milyon TL civarında olduğu görülüyor.

Yiğit Akü lot sayısı (YIGIT hisse) 75 milyon adet (halka açık konumda) seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla, şirketin halka açık lotlarının 25’te 1’inin (takribi yüzde 4’ünün) tabanda satış sırası beklediği ifade edilebilir.

Yiğit tahtasının tabanında milyonlarca lotun satış için beklemesi, yatırımcıların hisseyi şu anda neden satamadığının da göstergesi konumunda. Kişinin YIGIT hisseyi elinden çıkarabilmesi için, önünde satış için sıra bekleyen lotların alıcı bulması ya da emir veren yatırımcılar tarafından silinmesi gerekmekte. Bu ihtimallerden en az biri gerçekleşmezse, verilen satış emri gün sonu itibariyle otomatik olarak iptal olmakta.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Yiğit Akü Taban Bozar mı, Bugün Tabandan Kalkar mı?

Halka arz fiyatının altına düşen Yiğit Akü paylarında, yatırımcılar tabanın gün içerisinde tabanın bozulup bozulmayacağını merak ediyor. Dünden bu yana, tahtada fiyat istikrarı sağlamaya çalışan, halka arzın konsorsiyum liderlerinden biri konumunda bulunan Halk Yatırım’ın bu hamlesi de başarılı olmadı. Bu nedenle, yeterli alıcının piyasada olmadığı görülüyor. Tabanda bekleyen lotların silinmemesi durumunda YIGIT tahtasının bugün taban bozamayabileceği düşünülüyor.

YIGIT Hisse Taban Oldu: YIGIT Satamıyorum, Tabanda Kaç Lot Var?

YIGIT Hisse Taban Oldu: YIGIT Satamıyorum, Tabanda Kaç Lot Var?

Yarın YIGIT Hisse Satılır mı? Ertesi Güne Satış Emri Nasıl Verilir? Tabandan Halka Arz Hisse Satma!

An itibariyle günün taban fiyatı olan 31,66 liradan işlem gören YIGIT hisse için bugün satış yapamayan kişilerin emirleri saat 18.10 da otomatik olarak iptal olacaktır. Bu durumda, ertesi işlem günü için 18.10’dan sonra yeni emir girilebilecektir. Yeterli alıcı olması durumunda, kişinin verdiği emir diğer işlem gününde açılış seansında saat 9.55’te gerçekleşebilir.

Hisseyi “herhangi bir fiyattan” satmak isteyen yatırımcı, “serbest fiyata” emir girebilir. “Satayım da, hangi fiyattan olursa olsun satayım” diyen kişinin günün taban fiyatına verdiği satış emri, alıcılarla dengeye geldiği noktada buluşturularak otomatik olarak satılır.

YIGIT KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz