2024 Mart Enflasyonu Açıklandı, Beklentinin Altında Geldi!

2024 Mart Enflasyonu Açıklandı, Beklentinin Altında Geldi!
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay düzenli olarak açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda beklentinin altında kalırken, bu durum; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası...

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay düzenli olarak açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamları kamuoyu ile paylaşıldı. Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda beklentinin altında kalırken, bu durum; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artışlarının etkili olmaya başladığı şeklinde yorumlandı. Üretici Fiyat Endeksi olan ÜFE’de de aylık artış geçtiğimiz ayın altında kaldı. 2024 Mart enflasyonu hakkında detaylara Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte göz atalım…

2024 Mart Enflasyonu TÜFE de Beklenti Altında Kaldı, ÜFE Artışı da Geçen Ayın Gerisinde

Ülkemiz, özellikle son 2 yıldır sürekli artan enflasyon rakamları ile karşı karşıya idi. Bu durum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı faiz artırmak zorunda bıraktı. Geçen yıl faiz artırım döngüsüne giren TCMB, pey der pey artırdığı faizleri yıllık yüzde 45 seviyesine kadar çıkardıktan sonra bu seviyede durma sinyali vermişti. Ancak aylık bazda Ocak ve Şubat 2024 enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi sonrasında Merkez Bankası 5 puanlık faiz artışı daha yaparak yıllık faiz oranını yüzde 50 seviyesine yükseltmişti.

Enflasyon rakamlarında, TCMB’nin yaptığı faiz artışları etkisini göstermeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; aylık TÜFE yüzde 3,16 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 3,50 seviyesinde idi. Geçtiğimiz ayın enflasyon artışı ise yüzde 4,53 olarak gerçekleşmişti. Böylece aylık bazda enflasyon artışı uzun süre sonra ilk kez beklentinin ve önceki ayın altında kalmış oldu. Bu rakamların ardından ülkemizde yıllık TÜFE verileri ise şu şekilde oldu:

  • Türkiye Yıllık TÜFE: 68,50%
  • Beklenti: 69,10%
  • Önceki: 67,07%

[caption id="attachment_24788" align="alignnone" width="1212"]2024 Mart Enflasyonu Açıklandı, Beklentinin Altında Geldi! 2024 Mart Enflasyonu Açıklandı, Beklentinin Altında Geldi![/caption]

TÜİK tarafından açıklanan üretici fiyat endeksi artışı da aylık bazda yüzde 3,29 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz ay yüzde 3,74 olarak açıklanan ÜFE’nin de düşüş eğilimine girdiği görüldü. Bu rakamların ardından ülkemizde yıllık ÜFE verileri ise şu şekilde oldu:

  • Türkiye Yıllık ÜFE: 51,47%
  • Önceki: 47,29%

En güncel ekonomi haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

İTO ve ENAG Enflasyonu Daha Yüksek Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerinde düşüş görülürken, İstanbul Ticaret Odası İTO ve Enflasyon Araştırma Grubu ENAG tarafından açıklanan enflasyon rakamları ise TÜİK’e nazaran daha yüksek bir veriye işaret etti.

İTO aylık 3,93% ve yıllık da yüzde 78,25 enflasyon oranı açıklarken, ENAG ise aylık yüzde 5,68 ve yıllık da yüzde 124,63 enflasyon olduğunu ölçtü. Ancak elbette maaş zamları başta olmak üzere bütün resmi göstergelerde TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alınmakta.

Avrupa’da Enflasyon Düşüyor!

Bugün Euro Bölgesi için de enflasyon verileri açıklandı. Aylık bazda enflasyon geçen aya nazaran yüksek gelse de, yıllık bazda hem beklentinin, hem de geçtiğimiz yılın altında kaldı. Euro Bölgesi aylık enflasyonu yüzde 0,8 olarak ölçüldü. Yıllık bazda ise durum şu şekilde gerçekleşti:

  • Euro Bölgesi Yıllık TÜFE: 2,4%
  • Beklenti: 2,5%
  • Önceki: 2,6%

TÜİK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.