Acil olarak 13 + 2 TL ödemeniz gerekiyor! YOKSA 12 bin 978 TL’yi ödeyeceksiniz

Acil olarak 13 + 2 TL ödemeniz gerekiyor! YOKSA 12 bin 978 TL’yi ödeyeceksiniz
İçişleri Bakanlığı, vatandaşları belirli konularda uyarmaya devam ediyor. Bu kapsamda aktarılan son haberin detaylarına göre o vatandaşların acil olarak 13 + 2 TL ödemesi gerekiyor. Aksi durumda 15 TL'yi ödemezseniz 12 bin 978...

İçişleri Bakanlığı, vatandaşları belirli konularda uyarmaya devam ediyor. Bu kapsamda aktarılan son haberin detaylarına göre o vatandaşların acil olarak 13 + 2 TL ödemesi gerekiyor. Aksi durumda 15 TL'yi ödemezseniz 12 bin 978 TL ödemeniz gerekecek. Ödemelere ilişkin detaylar ve kimlerin ödeme yapacağına ilişkin detaylar haberimizde!

Ülkemizde sürücü ehliyeti olup trafiğe çıkan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz senelerde koronavirüs pandemisi sebebi ile ertelenen ehliyet yenileme işlemi için zaman daralıyor. Bu sebeple sürücülerin 15 TL ödeyerek ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor. Aksi halde cezası 13 bin TL’yi bulacak.

YENİLEME ÜCRETİ 15 TL

Normal şartlarda önceki yıllarda yapılması gereken yenileme işlemi koronavirüs salgını sebebi le 2024 yılının sonuna kadar uzatılmıştı. Bu yılın sonuna kadar eski tip tüm ehliyetlerin Nüfus Müdürlüklerinde yenilenmesi gerekiyor. Yenileme ücretinin ise 15 TL olduğu açıklandı.

12.978 TL TUTARINDA CEZA KESİLEBİLİR

Ehliyetlerini yenilemeden araç kullanmaya devam eden sürücülere en az 12.978 TL tutarında ceza kesilecek. Cezanın en az miktarının bu olmasının sebebi 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren trafik cezalarına yeniden zam gelecek olması! 12.978 TL'lik ceza 2024 yılı için belirlenmiştir. Ehliyet yenilemede son tarih 31 Aralık 2024 olduğu için bu tarihten sonra cezanın ne kadar artacağı şu an için bilinmemektedir.

1 Ocak 2025 tarihinden sonra eski tip ehliyetinizle birlikte trafiğe çıkarsanız, ekipler hem ehliyetinize el koyacak hem de 12.978 TL tutarında trafik cezası kesilecek.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NEDİR?

Ehliyet yenileme için gerekli olan evraklar belli oldu. Bu kapsamda ehliyet yenilemek isteyenlerin belirtilen şu evrakları hazırlayarak randevuya gitmesi gerekiyor:

  • TC kimlik kartı
  • Eski tip ehliyet
  • Geçerli sağlık raporu
  • Kan grubu
  • Adli sicil kaydı
  • Biyometrik fotoğraf
  • 15 TL’lik yenileme ücretini ödediğini gösteren harç kağıdı

Belirtilen bu evraklarla birlikte Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız randevu ile dakikalar içerisinde ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Ehliyet yenileme işlemi kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Ehliyet yenileme için son tarih 31 Aralık 2024 olarak belirlendi. İçişleri Bakanlığı’nın tarihi uzatıp uzatmayacağı henüz bilinmiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.