Borç Batağındakilere Müjde! Ödemeler Son Buluyor Af Yolda!

Borç Batağındakilere Müjde! Ödemeler Son Buluyor Af Yolda!
SGK Uzmanı Özgür Erdursun'un ifadelerine göre vergi yükümlülükleri için yeni bir yapılandırma yasası gündemde. Vatandaşlar, borçlarının bir kısmının silineceği ve gecikme faizlerinin affedileceği bu düzenlemeyi büyük...

SGK Uzmanı Özgür Erdursun'un ifadelerine göre vergi yükümlülükleri için yeni bir yapılandırma yasası gündemde. Vatandaşlar, borçlarının bir kısmının silineceği ve gecikme faizlerinin affedileceği bu düzenlemeyi büyük bir ilgiyle bekliyor. Vergi düzenlemelerindeki bu muhtemel değişiklikler, vergi mükelleflerini ciddi şekilde etkileyecek ve düzenli vergi ödeme konusunda sıkıntı yaşayanların dikkatini çekecek. Ek olarak, vergi borçlarının büyümesiyle birlikte banka hesaplarının kapatılması ve e-haciz işlemlerinin artması gibi sorunlar da öne çıkıyor. Bu gelişmeler, vergi mükellefleri tarafından yakından takip ediliyor.

Erdursun'un uyarıları arasında, işletme kapanışlarının artması ve yeni işletme kurma oranlarının düşmesi gibi dikkat çeken durumlar öne çıkıyor. Bu sebeple, vergi düzenlemelerinde beklenen değişikliklerin yakından takip edilmesi ve finansal durumun periyodik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. İşletme sahipleri için kritik bir husus!

Borçlar Siliniyor

Erdursun, 7440 sayılı ''Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'' ile vergi ve sigorta prim borçları için yapılandırma fırsatının 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam ettiğini paylaştı. Ancak belirttiği gibi, bu yapılandırma vergi borcunun tamamen silinmesi anlamına gelmemekte; sadece gecikme faizlerinin bir kısmının silindiği ve borcun taksitlere bölünebildiği belirtiliyor.

2024'te Yeniden Yapılandırma Yasası Bekleniyor

Erdursun, 2024'te yeniden bir yapılandırma ihtiyacının doğacağını belirterek, "2024'ün ikinci döneminde tekrar yapılandırma yasası çıkar diye düşünüyorum. Vergideki gecikme faiz oranı aylık %3,5'e kadar yükselmiş durumda. Vergisini düzenli ödeyemeyenlerin borçları hızla büyüyor, banka hesapları bloke ediliyor ve evi-arabası olanların başvurduğu E-haciz işlemleri artıyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.