Detaylar Açıklandı! Türkiye Genelinde Çiftçilere DEV HİBE DESTEĞİ YOLDA!

Detaylar Açıklandı! Türkiye Genelinde Çiftçilere DEV HİBE DESTEĞİ YOLDA!
Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle gerçekleştirilen IPARD I ve II Kırsal Kalkınma Programları kapsamında, Türkiye genelinde 2011 yılından bu yana hayata geçirilen 25 bin 243 projeye önemli bir hibe...

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle gerçekleştirilen IPARD I ve II Kırsal Kalkınma Programları kapsamında, Türkiye genelinde 2011 yılından bu yana hayata geçirilen 25 bin 243 projeye önemli bir hibe desteği sağlandığını duyurdu. Toplamda 44,7 milyar TL'lik bu kaynak, çeşitli alanlarda kırsal kalkınmayı destekleyerek ülkenin tarım ve ormancılık sektörlerine ivme kazandırmayı hedefliyor. Bakanın açıklaması, Türkiye'nin tarım ve kırsal alanlardaki potansiyelini artırmak adına AB ile yapılan işbirliğinin önemini bir kez daha vurguluyor.

IPARD III Programıyla Türkiye'nin Kırsal Kalkınmasına Yeni Bir Soluk

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun 2024 yılı çağrı takvimini ilk defa yıllık olarak açıklayan Bakan Yumaklı, başvuru sahiplerinin projelerini daha kolay hazırlayabileceklerini ifade etti. Bu yeni uygulama ile başvuru süreçlerinin hızlanması ve daha verimli bir şekilde ilerlemesi hedefleniyor. 2024 yılından itibaren yürütülecek olan IPARD III Programı ile 7 yıl içinde 785 milyon euro tutarında hibe desteği sağlanacak. Bu miktar Türk Lirası olarak 27.530.154.100,00 TL'ye denk geliyor. Yeni program döneminin önemli bir özelliği ise bugüne kadar 42 ilde uygulanan IPARD Programı'nın artık ülke genelinde yaygınlaştırılacak olması. Böylece Türkiye'nin 81 ilindeki girişimciler, tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanlarında yapacakları yatırımlar için IPARD kaynaklarından faydalanabilecek ve ülkenin dört bir yanındaki yatırımcılar ile çiftçiler hibe desteklerinden yararlanabilecekler.

2024'te 248 Milyon Euro Hibe Desteği Sağlanacak

Tarım Bakanı Yumaklı, AB ile yapılan müzakerelerin sonucunda IPARD III Programı'nın finansman kaynağının 555 milyon eurodan 785 milyon euroya yükseltildiğini vurgulayarak, "2024 yılında yayınlanacak başvuru çağrılarıyla desteklenecek projeler aracılığıyla tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanlarına toplam 248 milyon euro hibe desteği sağlanması planlanıyor. IPARD III Programı'nın sadece 2024 yılında gerçekleştirilecek çağrı dönemlerinde kırsal alanlarımızda 450 milyon euro değerinde yatırım ve 20 bin yeni istihdam alanı oluşturulması hedefleniyor" açıklamasında bulundu.

Kırsal Kalkınmada Yeni Dönem Başlıyor

Tarım Bakanı Yumaklı, IPARD fonlarının yeni program döneminde de tarım ve gıda sektörlerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere finansman kaynağı olacağını belirterek, "Ayrıca programa yeni dahil edilen sektörler arasında kırsal altyapı yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra yumurta işleme, yem bitkileri yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi ve tuzlu suda kültür balıkçılığı gibi alanlar da bulunuyor. Bu yeni destek alanları, girişimcilere çeşitli konularda yatırım yapma imkanı sunacak. IPARD III Programı'na eklediğimiz yeni sektörlerle kırsalı kalkındırmaya devam ediyoruz" dedi.

IPARD III Programında Belirlenen Tarihler Açıklandı

Yıllık takvime göre; tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar için 21 Mart'ta, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme için haziran ayında, tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar için temmuz ayında ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme için ağustos ayında çağrıya çıkılacak. Başvuru dönemleri ise sırasıyla mayıs, temmuz, ağustos ve eylül ayları olacak. Bu planlamaya göre, IPARD III Programı kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlar için belirlenen tarihler netlik kazandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.