Devlet Evlenme Desteği 150 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başladı 2024

Devlet Evlenme Desteği 150 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başladı 2024
Ülkemizde her yıl milyonlarca genç dünya evine giriyor. Dünya evine giren gençlere destek olması adına devlet hem karşılıksız maddi destek hem de faizsiz kredi sağlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılında gerçekleştirilen...

Ülkemizde her yıl milyonlarca genç dünya evine giriyor. Dünya evine giren gençlere destek olması adına devlet hem karşılıksız maddi destek hem de faizsiz kredi sağlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılında gerçekleştirilen genel seçim öncesi vaatlerinden biri olan yeni evlenecek gençlere devlet evlenme desteği ve faizsiz kredi için detaylara geçelim…

Devlet Evlenme Desteği ve Faizsiz Kredi Önce Deprem İllerinde Başlıyor!

Geçtiğimiz yıl yaşanan Maraş depremlerinden yoğunluklu olarak etkilenen 11 il bulunuyor. Yeni evlenecek gençlere sağlanacak devlet desteği söz konusu 11 il için start alacak. Bu iller: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa olarak belirlendi. Yeni evlenecek ve devlet desteğinden faydalanmak isteyen gençlerin bu iller dışında herhangi bir mal varlıklarının da olmaması gerekiyor. Diğer şartlar ise şu şekilde:

  • Çiftlerin 18 ile 29 yaş aralığında olması.
  • Çiftlerin gelirlerinin toplamının 2 asgari ücretten fazla olmaması.
  • Başvuru yapıldıktan en az 2 en fazla 6 ay içerisinde resmi nikah yapmak.
  • Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerine katılmak.
  • Çeşitli suçlardan (aşağıda yer alan resmi başvuru linkinde detayları yer alıyor) hüküm giymemiş olmak.

En güncel ekonomi ve finans haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Faizsiz 150 Bin TL Evlilik Kredisi Özellikleri

Evlenecek Gençlerin Desteklenmesi Projesi adıyla geliştirilen projede yeni evlenecek gençlere sunulacak 150 bin liralık faizsiz kredinin ilk 2 yıl geri ödemesi olmayacak. Toplam 48 ay vade ile geri ödenecek kredide ek bir masraf ya da faiz de bulunmuyor. Böylece çiftler, yalnızca aldıkları 150 bin lirayı devlete geri ödeyecekler.

[caption id="attachment_23187" align="alignnone" width="1280"]Devlet Evlenme Desteği 150 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başladı 2024 Devlet Evlenme Desteği 150 Bin TL Faizsiz Kredi Başvuruları Başladı 2024[/caption]

Başvurular Başladı, Önce Pilot İller!

2024 yılı ile birlikte başvuru alınmaya başlanan 150 bin lira faizsiz krediden, Maraş depremlerinden en çok etkilenen şu yerlerde ikamet edenler öncelikli olarak yararlanacak. Aşağıda sıraladığımız bölgeler proje için pilot bölge seçildi:

  • Adıyaman
  • Hatay
  • Kahramanmaraş
  • Malatya
  • Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri

Devlet evlenme desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yeni evlenecek çiftler aşağıdaki resmi linkten söz konusu başvurularını gerçekleştirebilirler:

Devlet Evlilik Kredi Desteği Başvuru Ekranı 2024

Pilot İllerden Sonra Ülke Geneline Yayılacak!

Yeni evlenecek çiftlere sağlanacak 150 bin liralık faizsiz kredinin yukarıda sayılı pilot bölgelerin akabinde Türkiye geneline yayılması bekleniyor. Diğer iller için uygulama tarihi ise henüz belirlenmiş değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.