SGK’dan paranızı almayı unutmayın! 5 yıl içinde başvuranlara 3.385,00 TL ödenecek

SGK’dan paranızı almayı unutmayın! 5 yıl içinde başvuranlara 3.385,00 TL ödenecek
SGK, belirtilen şartları taşıyan vatandaşlara 5 yıl şartını da gözeterek belirli miktarda ödeme yapıyor. Ödemelere ilişkin detaylar belli olurken, yapılacak ödemenin sadece tek seferli olacağı açıklandı. İşte SGK’nın...

SGK, belirtilen şartları taşıyan vatandaşlara 5 yıl şartını da gözeterek belirli miktarda ödeme yapıyor. Ödemelere ilişkin detaylar belli olurken, yapılacak ödemenin sadece tek seferli olacağı açıklandı. İşte SGK’nın yaptığı ödeme ve detayları..

SGK, cenaze yardımı adı altında vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Sadece tek seferlik olarak yapılan bu ödemede 5 yıllık zaman şartı bulunuyor. 5 yıl içinde başvuranlara tek seferlik 3.385,00 TL miktarında ödeme yapılacak. Yapılacak yardıma ilişkin SGK, "Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır" ifadesini kullandı.

KİMLER ALABİLECEK?

Cenaze ödeneğinden yararlanmak isteyenler ödemeleri kimlerin alabileceğini merak ediyor. Aktarılan haberin detaylarına göre cenaze ödeneğinin sigortalının sırası ile ilk olarak eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa annesi ve babasına, onlar da yoksa kardeşlerine veriliyor.

BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR

Hak sahibi olsanız bile başvuru yapılması gerektiği ifade ediliyor. Cenaze sahiplerinin gelir, aylık ya da ödenek talep belgesi ile birlikte SGK’ya şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sırasında bu belgelerden birinin yanınızda olması halinde dilekçe vermenize de gerek kalmıyor.

CENAZE ÖDENEĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Cenaze ödeneği için detaylar belli oldu. SGK’nın aktardığı haberin detaylarına göre iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda,

Sürekli iş göremezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı alırken,

Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ya da ölüm sigortası primi bildirilmişken hayatını kaybeden sigortalılar için bu ödeme yapılıyor.

2023 yılı içinde yapılan ödeme 2.054,00 TL olarak belirlenmişti. 2024 yılı için yapılacak ödemenin miktarı 3.385,00 TL’dir. Hayatını kaybeden kişinin Emekli Sandığı emeklisi olması halinde ise 8.240 TL tutarında ödeme yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.