SPK'nın Yatırım Fonlarına İlişkin Tebliğinde Önemli Değişiklikler Yayımlandı

SPK'nın Yatırım Fonlarına İlişkin Tebliğinde Önemli Değişiklikler Yayımlandı
Bugünkü Resmi Gazete'nin sayısında yayımlanan Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde önemli değişiklikler yapıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan kararla, tebliğin 11. maddesinin üçüncü fıkrası...

Bugünkü Resmi Gazete'nin sayısında yayımlanan Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde önemli değişiklikler yapıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan kararla, tebliğin 11. maddesinin üçüncü fıkrası değiştirilerek, serbest fonların yatırım stratejileri ve limitleri doğrultusunda portföy ve işlem sınırlamalarına tabi olmadan yapılacak yatırımların, fonun bilgilendirme dokümanları yerine Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) ilan edileceği belirtildi.

spknin-yatirim-fonlarina-iliskin-tebliginde-onemli-degisiklikler-yayimlandi

Yatırım fonlarında değişiklikler yapıldı

Bu değişiklikle birlikte, serbest fonların portföylerine alınacak yabancı fonlar için ilgili otoriteden izin alınması şartı getirilirken, hangi ülkelerde kurulu fonların portföyde yer alabileceğine dair bilgilendirme fonun KAP sayfasında yapılıyor. Ayrıca, serbest fonların izahnamesinde sadece tebliğde belirlenen ve ekinde yer alan unsurların bulunması gerekecek ve izahname değişikliklerine ilişkin duyuruların en az 30 gün önce KAP'ta yapılması zorunluluğu getirildi.

Serbest fonların KAP sayfasında ilan edilen katılma payı alım satım esaslarıyla ilgili olarak, pay fiyatlarının ilan süresinin daha farklı ve uzun süreler belirlenebileceği de belirtildi. Tebliğin diğer maddelerinde ise, fon izahnamesinde yer alması gereken bilgilerin serbest fonlar tarafından fonun KAP sayfasında ilan edilmesinin yeterli olacağı vurgulandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.