Trafikte yapan sürücüler! Yeni ceza açıklandı tam 32.234 TL ödeyeceksiniz

Trafikte yapan sürücüler! Yeni ceza açıklandı tam 32.234 TL ödeyeceksiniz
Yeni yılda zamlanan kalemler arasına giren trafik cezaları rekor miktarlara ulaştı. Araç sürücülerinin göz ardı ettiği bazı kuralların ihlali halinde sürücülere idari para cezası veriliyor. Bu çerçevede 32.234 TL cezası olan bir kural ihlali daha açıklandı.

Trafik kuralları; kazaları önlemek, trafik akışını hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanması için Karayolları Trafik Kanunu'na göre hazırlanıyor. Trafikte uyulması gereken kurallara uyulmaması halinde de sürücülere yaptırımlar uygulanıyor.

Trafik kazalarının, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenirken bu kurallara sürücü, yaya ve yolcuların da uyma zorunluluğu bulunuyor. 2024 yılında trafik cezalarına rekor zamlar gelirken bir kural ihlalinin de 32 bin 234 TL cezası olduğu bildirildi.

DRİFT ATAN SÜRÜCÜLERE 32.234 TL PARA CEZASI KESİLECEK

2024 yılında yeniden değerleme oranına göre trafik cezalarına zam yapılırken cezaların miktarları da yüksek tutarlara ulaştı. Drift atarak kurallara uymayan kişilere cezai işlemler uygulanacağı açıklanırken bu şekilde hem trafiğin güvenliğini tehlikeye atan hem de huzuru bozan kişilere yönelik olarak verilen ceza miktarı da bir hayli arttı.

[caption id="attachment_24758" align="alignleft" width="864"] Trafikte yapan sürücüler! Yeni ceza açıklandı tam 32.234 TL ödeyeceksiniz[/caption]

Drift atan ve trafik akışını bozarak araç sürenler güvenlik açısından da tehlike oluştururken vatandaşın en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de dritf  oluyor. Hem gürültü kirliği yaratan hem de trafiğin güvenliğini tehlikeye atan sürücülere ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

[caption id="attachment_24760" align="alignleft" width="1068"] Trafikte yapan sürücüler! Yeni ceza açıklandı tam 32.234 TL ödeyeceksiniz[/caption]

Trafikte belirlenen drift atmama kuralına uymayan sürücülere para cezası veriliyor. 2023 yılında 20 bin 342 lira olan ceza tutarı 2024 yılında 32 bin 324 liraya yükseldi. Ancak sürücü verilen idari para cezasını bir ay içerisinde öderse bu durumda yüzde 25 oranında indirim uygulanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.