TÜİK Türkiye İş Piyasası İstihdam Endeksini Açıkladı

TÜİK Türkiye İş Piyasası İstihdam Endeksini Açıkladı
Türkiye'nin iş piyasasındaki 2023 yılı Ekim-Aralık dönemine ilişkin iş gücü girdi endeksleri raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre, 2023 yılının 4. çeyreğinde sanayi, inşaat...

Türkiye'nin iş piyasasındaki 2023 yılı Ekim-Aralık dönemine ilişkin iş gücü girdi endeksleri raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre, 2023 yılının 4. çeyreğinde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 arttı.

İstihdam endeksi, 2023 yılının 4. çeyreğinde yıllık bazda sanayi sektöründe yüzde 0,9 azalırken, inşaat sektöründe yüzde 11,1, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 2,5 artış gösterdi.

tuik-turkiye-is-piyasasi-istihdam-endeksini-acikladi

İstihdam endeksi yüzde 2,3 arttı

Ayrıca, kasım 2023'te açıklanan verilere göre, Türkiye'nin 2023 yılı 3. çeyreğinde, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 arttığı belirtilmişti.

Çalışılan saat endeksi ise 2023 yılının 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,5 artış gösterdi. Sanayi sektöründe bu endeks yüzde 1,2 azalırken, inşaat sektöründe yüzde 9,7, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 1,4 artış gözlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.