SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Etiler Gıda (ETILR Hisse) Bedelsiz Bölünme Ne Zaman 2024?

Bu hafta, Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den gelen en önemli KAP haberi bedelsiz sermaye artırımı oldu. Etiler Gıda (ETILR hisse) bedelsiz bölünme ne zaman 2024?

Yayınlanma:
Etiler Gıda (ETILR Hisse) Bedelsiz Bölünme Ne Zaman 2024?

Geçtiğimiz ay, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’nın, sahibi olduğu lotların bir kısmını borsada işlem gören tipe dönüştürme kararı almasıyla gündem olan Etiler Gıda, ayrıca Bank of America’nın şirket hisselerinde Merrill Lynch International vasıtasıyla yaptığı yaklaşık 600 bin lotluk satış ile de dikkat çekmişti. Mayıs ayının son haftasında ise firmadan olumlu bir haber geldi. Etiler Gıda, bedelsiz sermaye artırımına gitme kararı aldı. Peki, Etiler Gıda (ETILR hisse) bedelsiz bölünme ne zaman, kaça ve kaç TL’den bölünecek? Detaylara Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım…

Etiler Gıda (ETILR Hisse) Bedelsiz Bölünme Ne Zaman 2024?

Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarında, Yönetim Kurulu Başkanı İzzettin Kaplan’ın 1 milyon 195 bin lotu borsada işlem gören tipe dönüştürmek için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurması ile geçtiğimiz ay sıkıntılı dönemler geçirilmişti. Ayın sonunda ise firmanın Yönetim Kurulu tarafından bedelsiz sermaye artırımı kararı alındı. Yüzde 200 oranında bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirket, ödenmiş sermayesini 40 milyon liradan 120 milyon TL noktasına çıkarmayı planlıyor.

Şirketin iç kaynaklarından gerçekleştirilecek 80 milyon TL’lik artırım için SPK başta olmak üzere yasal mercilere başvurular gerçekleştirilecek. Firmanın, “Özsermaye Enflasyon Düzeltme Farkları” kaleminden karşılayacağını beyan ettiği ilgili tutar ile sermaye artırımının ne zaman yapılacağı ise SPK’nın onay sürecine bağlı olarak şekillenecek.

Bilindiği üzere, SPK’nın kısa sürede onayladığı bedelsiz sermaye başvuruları olduğu gibi (son örnek Jantsa Jant Sanayi bedelsiz sermaye artırımı JANTS hisse), uzun süredir onay bekleyen başvurular da (Tera Yatırım – TERA hisse gibi) bulunmaktadır. Ayrıca 2023 yılı Aralık ayında örneği görüldüğü üzere (Gübretaş Hisse – GUBRF) SPK’nın sermaye artırımı başvurularını reddetme olasılığı da “az da olsa” bulunmaktadır.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

ETILR Hisse Kaça Bölünecek, Kaç Liradan Bölünecek?

Etiler paylarının, bedelsiz sermaye artırımı onaylanması durumunda 3’e bölüneceğini söyleyebiliriz. Buna göre, bedelsiz sermaye artırımı sonrasında, 1 lotu olan yatırımcıya 2 lot daha verilecek, kişinin elindeki lot sayısı 3’e ulaşacak. Doğal olarak, hissenin fiyatı da 3’e bölünecek.

Etiler Gıda (ETILR Hisse) Bedelsiz Bölünme Ne Zaman 2024?

Etiler Gıda (ETILR Hisse) Bedelsiz Bölünme Ne Zaman 2024?

SPK’nın onay tarihi ile ilgili olarak herhangi bir ön görüde bulunulamadığından; hissenin kaç TL’den bölünmeye gideceği kestirilememektedir. Örnek üzerinden hesaplamak gerekirse; ETILR hisse lot fiyatı 30 TL iken bölünme onayı gelirse, yeni fiyat 10 TL olarak borsada işlem görmeye devam edecektir.

Yatırımcının elindeki lot sayısı 3 katına çıkarken, hisse fiyatının da 3’e bölünecek olması sebebiyle, kişinin portföyünde yer alan ETILR paylarının meblağında ise herhangi bir farklılık yaşanmayacaktır.

ETILR KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz