SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Sabancı Holding (SAHOL Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilanço Analizi

Hacı Ömer Sabancı Holding tarafından yeni finansal veriler açıklandı. Sabancı Holding (SAHOL hisse) 2024 ilk çeyrek bilanço analizi ne durumda; inceleyelim.

Yayınlanma:
Sabancı Holding (SAHOL Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilanço Analizi

Ülkemizin en büyük holdingleri arasında yer alan Hacı Ömer Sabancı Holding, merakla beklenen çeyreklik finansal tablolarını kamuoyuna deklare etti. Dün, KAP üzerinden açıklanan Sabancı Holding (SAHOL hisse) 2024 ilk çeyrek bilanço analizine Arz Takvimi takipçileri ile birlikte göz atalım…

Sabancı Holding (SAHOL Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilanço Analizi

Sabancı Holding’in açıkladığı 2024 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan finansal verilerin özet değerlendirmesi şu şekilde:

Satışlar: Holdingin satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5 seviyesinde arttı ve 37,3 milyar lira seviyesinden 39 milyar TL’nin üzerine çıktı.

Brüt Kar: Sabancı Holding geçtiğimiz yılın aynı döneminde 50 milyar liranın üzerinde brüt kar elde etmişti. Bu rakam, yüzde 9 seviyesinde azalarak 2024’ün ilk 3 ayında 45,6 milyar liraya geriledi.

FAVÖK: Şirketin FAVÖK rakamı da önceki yıla göre düştü. 28 milyar liradan 20 milyar lira civarına gerileyen FAVÖK’te azalma yüzde 28 seviyesinde oldu.

Net Kar: Firma, geçtiğimiz yılın aynı döneminde de enflasyon muhasebesi dikkate alındığında net dönem karı elde edememişti. Bu dönemde de holdingin 5 milyar TL’nin üzerinde net dönem zararı kaydettiği görüldü.

Dönen Varlıklar: Yıl başında 1,5 trilyon TL’nin üzerinde dönen varlığı olan firmanın söz konusu varlıkları 3 aylık süreçte yüzde 7 seviyesinde azalarak 1,4 trilyon TL’nin altına indi.

Duran Varlıklar: Holdingin duran varlıklarında kayda değer bir gelişme yaşanmadı ve 1 trilyon TL seviyesinde gerçekleşti.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Toplam Varlıklar: Sene başında 2,5 milyar liranın üzerinde toplam varlığı olan Sabancı Holding, bu alanda yüzde 4 düzeyinde azalma yaşadı ve 2,4 trilyon TL seviyesine indi.

Net Borç: Holdingin net borçluluğu yüzde 72 oranında arttı ve 24,2 milyar TL seviyesinden 41,7 milyar lira civarına yükseldi.

Özkaynaklar: 254 milyar lira düzeyinde bulunan holdingin özkaynakları da 3 aylık süreçte 4 milyar TL azalarak 249 milyar liraya geriledi.

Sabancı Holding (SAHOL Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilanço Analizi

Sabancı Holding (SAHOL Hisse) 2024 İlk Çeyrek Bilanço Analizi

SAHOL Çarpanları Ne Durumda? SAHOL FK ve PD/DD Oranı Nasıl?

Son açıklanan bilançonun akabinde SAHOL hisse rasyoları da yeniden hesaplandı. Buna göre SAHOL FK oranı 13,6 ve PD/DD oranı da 0,81 seviyesinde gerçekleşti.

SAHOL Hisse Bilançoya Nasıl Tepki Verdi?

Sabancı Holding’in açıkladığı ilk çeyrek verilerinin akabinde SAHOL bugüne satıcılı şekilde başladı. 94 liranın altına kadar gevşeyen hisse, bu noktadan gelen tepki alımları ile toplanma gayretine girişti ve 95 TL seviyesinin üzerini gördü.

SAHOL KAP

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Arztakvimi.com.tr içerisinde yayınlanan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitede yer alan tüm içerikler kişisel görüşlere dayanmaktadır. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, mevduat kabul etmeyen bankalar, portföy yönetim şirketleri ile müşteri arasında imzalanacak sözleşme çerçevesinde sunulmaktadır.

Sitemizde bulunan bilgiler ve görüşler, sizin mali durumunuz, risk – getiri beklentileriniz ile uyuşmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgilere dayanarak, yatırım kararı verilmemelidir. Bu nedenle doğabilecek kayıp ve zararlardan, arztakvimi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz