DOAS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselir 2024?

DOAS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselir 2024?
Ülkemizin en büyük otomotiv markalarından biri konumunda olan Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Borsa İstanbul’da DOAS kodu ile işlem gören payları bir süredir 270 lira civarında sıkışmış durumda. Hissenin...

Ülkemizin en büyük otomotiv markalarından biri konumunda olan Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Borsa İstanbul’da DOAS kodu ile işlem gören payları bir süredir 270 lira civarında sıkışmış durumda. Hissenin yatırımcıları, paylarda yaşanan geri çekilmelere ve DOAS’ın neden yükselmediğine yönelik araştırmalar yapıyor. İşte DOAS neden düşüyor ve ne zaman yükselir 2024 yılı için sorusunun Arz Takvimi okuyucuları için cevapları…

DOAS Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz hafta 300 TL direncini zorlayan ancak bu direnci aşamayan DOAS payları pey der pey 280 liraya kadar geri çekildi. Özellikle hissede bugün yaşanan yüzde 2’nin üzerindeki kayıp, şirket tarafından kamuoyuna açıklanan bir gelişme ile bağdaştırıldı. Daha önce, “geri alım programı kapsamında” şirketin piyasadan topladığı 6 milyon lotun üzerindeki payın kurumsal satıcıya satıldığının açıklanması, DOAS’ı satış yönlü baskı altına aldı.

Kurumsal yatırımcıların şirketlere yatırım yapmasının ve hisselerini almasının genel olarak olumlu değerlendirilmesine rağmen, DOAS’daki bu düşüşün “iskontolu satış” nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor. Hisse fiyatı güncel olarak 280 liranın üzerindeyken, firmanın kurumsal yatırımcıya 268 TL lot başına fiyattan satış yaptığını açıklaması piyasada ilk etapta olumu karşılanmadı. Oysa, toplu satışlarda iskonto uygulanması, DOAS özelinde olmayıp; şimdiye kadar defalarca kez farklı şirketlerde ve hisselerde de izlenen bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

DOAS özelindeki bu gelişmenin yanı sıra; BIST 100 endeksinin de bir süredir 9400 direncini aşamamış olması, diğer pek çok yan tahtada olduğu gibi DOAS üzerinde de negatif baskı oluşturuyor. BIST 100’deki kısmi düzeltmenin sona ermesi durumunda, Doğuş Otomotiv paylarının da bu durumdan pozitif etkileneceği düşünülüyor.

[caption id="attachment_23038" align="alignnone" width="1280"]DOAS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselir 2024? DOAS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselir 2024?[/caption]

DOAS Ne Zaman Yükselir?

Hiçbir hissenin yükseliş tarihi ile ilgili olarak net tarih verebilmenin mümkün olmadığı aşikar. Bununla birlikte, Doğuş Otomotiv paylarının yakın gelecekte beklediği haberlerle hareketlenebileceği düşünülüyor. Şirketin önümüzdeki günlerde açıklanacak bilançosu da bu haberlerin en önemlilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Şirket paylarından 6 milyon lotun üzerinde hisseyi adet başına 268 liradan satın alarak 1 milyar 571 milyon lira gibi ciddi bir yatırım yapan kurumsal yatırımcının da ilerleyen dönemde hisse fiyatını desteklemesi ön görülüyor.

DOAS Hisse Yorum Analiz 2024 Teknik Destek ve Direnç Seviyeleri!

Temel analiz noktasında mükemmele yakın seviyede olan Doğuş Otomotiv’in payları DOAS’ın teknik destek noktaları olarak 270 – 260 ve 250 TL düzeylerini belirtebiliriz. Hissenin direnç seviyeleri ise ilk etapta 290 TL ve 300 TL olarak dikkat çekiyor.

DOAS KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.