KBORU 2024 Yılında İhale ve İş Alımlarına Devam Ediyor, Yıllık Beklentiler Netleşti

KBORU 2024 Yılında İhale ve İş Alımlarına Devam Ediyor, Yıllık Beklentiler Netleşti
Geçtiğimiz yılın son döneminde halka arz edilen ve o dönemde BIST de düzeltme süreci yaşandığı için yeterli primi yapamayan KBORU, ardından 40 lira seviyesinden hızlı bir tırmanışa geçmiş ve 190 lira düzeyine kadar yükselmişti....

Geçtiğimiz yılın son döneminde halka arz edilen ve o dönemde BIST de düzeltme süreci yaşandığı için yeterli primi yapamayan KBORU, ardından 40 lira seviyesinden hızlı bir tırmanışa geçmiş ve 190 lira düzeyine kadar yükselmişti. Bu noktadan kar satışı yapan yatırımcıların etkisiyle 120 lira civarına kadar geri çekilen hisseye ve yatırımcılara moral, hemen hemen her hafta iş anlaşması ve ihale haberi duyuran şirketten geliyor. KBORU 2024 bilançosunu olumlu etkileyecek iş alımları ve ihalelere birlikte göz atalım.

KBORU 2024 Yılında İhale ve İş Alımlarına Devam Ediyor

Kuzey Boru, geçtiğimiz hafta kazandığını açıkladığı ihalelerin ardından, bu hafta başında da yeni iş aldığını deklare ederek haftaya giriş yaptı. Geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde 120 milyon ve 112 milyon liralık yüksek montanlı iki ihaleyi kazandığını kamuoyuna deklare eden firma, bu ihalelerin 2024 bilançosuna olumlu katkı sunacağını vurgulamıştı.

18 Mart Pazartesi günü ile başlayan haftada da seans açılışından önce iş anlaşması KAP haberi geçen şirket; HDPE100 ve Koruge Boru satış sözleşmeleri imzaladığını deklare etti. Toplamda 109,5 milyon liralık satış sözleşmelerinin 15 Mart Cuma günü itibariyle imzalanarak tahsilatının da yapıldığını belirten firma, söz konusu bedelin de tahsil edildiğini belirtti.

Şirketin almış olduğu bu işlerin 2024 yılı cirosuna etkisinin ise yüzde 2,4 seviyesinde olmasının beklendiği ifade edildi. Şirket, geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı açıklamayla 2024 yılına dair beklentilerini de açıklamıştı. Söz konusu rakamlar, 2024’ün başından bu yana alınan işlerin artarak devam edeceğine işaret ediyor.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

KBORU 2024 Beklentileri Nasıl?

Kuzey Boru tarafından yatırımcılarına ve kamuoyuna geçtiğimiz hafta 2024 beklentileri açıklandı. Buna göre şirket; hacim bazında satışlarını geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 100’ün üzerinde artırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, hasılatın da yüzde 125 dolayında artması ön görülüyor. 2023 yılında takribi 2 milyar lira seviyesinde olan hasılatın 2024 yılında 4,5 milyar lira düzeyini geçeceği hesaplanıyor.

[caption id="attachment_23370" align="alignnone" width="1280"]KBORU 2024 Yılında İhale ve İş Alımlarına Devam Ediyor, Yıllık Beklentiler Netleşti KBORU 2024 Yılında İhale ve İş Alımlarına Devam Ediyor, Yıllık Beklentiler Netleşti[/caption]

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere şirketin brüt karının da yüzde 150’ya yakın artması beklentiler dahilinde. 2023 yılında 600 milyon düzeyinde olan brüt kar 2024 için 1,5 milyar lira seviyesine yaklaşacak. Şirketin FAVÖK’ünün de aynı dönemde yüzde 110 dolayında artış göstermesi hesaplanıyor. 2023’de 487 milyon seviyesinde olan FAVÖK, 2024 yılında 1,1 milyar lira civarına ulaşacak.

Şirketten gelen olumlu KAP haberlerinin ardından KBORU hissenin güncel olarak 127 lira civarında olduğunu belirterek haberimize son verelim.

KBORU KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.