MTRKS Hisse Yorum Analiz 2024! MTRKS Neden Düşüyor?

MTRKS Hisse Yorum Analiz 2024! MTRKS Neden Düşüyor?
2021 yılında halka arz edilen Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri hissesi MTRKS bu ay başında (2024 Mart) ATH yaptıktan sonra ciddi bir gerileme sürecine girdi. Bugüne değin görmüş olduğu en yüksek seviyeyi 97,80 TL olarak kayıtlara...

2021 yılında halka arz edilen Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri hissesi MTRKS bu ay başında (2024 Mart) ATH yaptıktan sonra ciddi bir gerileme sürecine girdi. Bugüne değin görmüş olduğu en yüksek seviyeyi 97,80 TL olarak kayıtlara geçiren hissedeki düşüş, geçtiğimiz hafta da devam etti. Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri hissesi MTRKS 29 Mart 2024 Cuma günü ile sona eren haftayı günün taban fiyatı olan 61,65 TL’den kapattı. MTRKS neden düşüyor, MTRKS hisse yorum analizi ne durumda, Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte göz atalım…

MTRKS Neden Düşüyor?

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri payı MTRKS, özellikle 2024 yılı başından bu yana ciddi bir ralliye kalktı. 30 TL seviyelerinden 3 katlık yükseliş yapan hisse 97,80 TL’yi gördü. 3 haneli rakamların kıyısından dönen hisse, söz konusu yükselişin düzeltmesine girdi. Yaptığı primin ardından yüzde 33 seviyesinde geri çekilen MTRKS’in son dönemdeki gerileme sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaptığı yükselişin düzeltmesi
  • BIST 100 endeksinin 9400 direncini aşamaması nedeniyle hisselerin baskı altında kalması. Özellikle de yan tahtaların ciddi kayıplar yaşaması.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 5 puanlık ilave faiz artışına gitmesi.
  • Yerel seçimler nedeniyle oluşan baskının borsada pek çok hisseyi olumsuz etkilemesi.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

MTRKS Hisse Yorum Analiz 2024

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri hissesi MTRKS’in, haftanın son işlem gününde taban yapması yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmış durumda. Gün sonu itibariyle hissenin tabanında 130 bin lot dolayında satış emri beklemekteydi. Şirketin halka açık konumda 16 milyon lotu bulunduğu düşünüldüğünde, elbette tabansa satış için bekleyen lotların sayısının “çok” olduğunu söylemek doğru olmaz.

[caption id="attachment_24261" align="alignnone" width="1280"]MTRKS Hisse Yorum Analiz 2024! MTRKS Neden Düşüyor? MTRKS Hisse Yorum Analiz 2024! MTRKS Neden Düşüyor?[/caption]

Borsa İstanbul’daki önemli teknoloji şirketlerinden biri konumunda bulunan firmanın hisseleri için teknik destek seviyeleri özellikle haftalık bazda sıralı olarak 55 TL ve 50 TL olarak verilebilir. Hissenin direnç seviyeleri de güncel olarak 70 ve 77 TL olarak ifade edilebilir. 77 TL üzeri haftalık kapanış yapması durumunda pey der pey eski zirvesine yönelmesi beklenebilir.

Temeli sağlam şirketlerden biri olarak dikkat çeken Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri’nin hissesindeki düşüş, bir kez daha ortaya koydu ki; finansal enstrümanlara yatırım yaparken kademeli işlem açmak bir hayli önem arz ediyor. Bu nedenle, geri çekilmelerde maliyet düşürmek için fon bulundurulmasının kritik önemde olduğunu söyleyebiliriz.

MTRKS KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.