TCMB Faiz Artışı Beklentisi XBANK Hisselerine Yaradı

TCMB Faiz Artışı Beklentisi XBANK Hisselerine Yaradı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bu hafta Perşembe günü (21 Mart) toplanacak. TCMB’nin 2024 Mart ayı toplantısı ile ilgili olarak beklentiler bir hayli çeşitli. Yabancı bankaların faiz artışı bekledikleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bu hafta Perşembe günü (21 Mart) toplanacak. TCMB’nin 2024 Mart ayı toplantısı ile ilgili olarak beklentiler bir hayli çeşitli. Yabancı bankaların faiz artışı bekledikleri TCMB PPK öncesinde Borsa İstanbul yeni haftaya satıcılı başlamıştı. Dün diğer hisselere nazaran daha sağlam duran bankacılık hisseleri, bugün de kısmi yükselen endeksteki diğer hisselerden pozitif ayrıştı. TCMB faiz artışı beklentisi ve XBANK hisselerinin güncel durumlarını detaylandıralım.

TCMB Faiz Artışı Beklentisi XBANK Hisselerine Yaradı

Merkez Bankası’nın faizleri 2023 yılında başlayan artış döngüsüyle yıllık yüzde 45 seviyesine kadar çıkarması sonrasında bu noktada kalınacağı belirtilmişti. Ancak 2024’ün ilk 2 ayında enflasyon verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi sonrasında yeni faiz artışı ihtimali gündeme geldi. Yabancı bankalar, TCMB’den bu ay ya da Nisan ayında olmak üzere ilave 5 puan daha faiz artışı beklemeye başladı.

TCMB’nin Mart ve Nisan aylarında toplamda 5 puan daha faiz artırarak yıllık bazda faizleri yüzde 50 seviyesine yükseltmesini bekleyen yabancı bankalar; bu artışların hangi ayda yapılacağı noktasında ise tam bir mutabakata varılabilmiş değil. Kimi kurumlar bu ay 5 puan artış beklerken, bazı bankalar da artışın gelecek ay yapılacağını düşünüyor. Faiz artışının 2 aya bölünerek gerçekleştirileceğini öne sürenler de mevcut.

[caption id="attachment_23458" align="alignnone" width="1280"]TCMB Faiz Artışı Beklentisi XBANK Hisselerine Yaradı TCMB Faiz Artışı Beklentisi XBANK Hisselerine Yaradı[/caption]

Faizlerde yapılması muhtemel artış nedeniyle Borsa İstanbul’da ise bir süredir baskı hakim. Satış baskısındaki endekste pozitif ayrışan hisseler ise bankacılık (XBANK) payları oldu. Bugün yüzde 2 ila yüzde 8 aralığında primlenen XBNAK hisseleri şu şekilde:

 • AKBNK - AKBANK T.A.Ş.
 • ALBRK - ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • ICBCT - ICBC TURKEY BANK A.Ş.
 • SKBNK - ŞEKERBANK T.A.Ş.
 • GARAN - TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • HALKB - TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 • ISCTR - TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 • ISATR - TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 • ISBTR - TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 • TSKB - TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.
 • VAKBN - TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 • YKBNK - YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Güncel olarak Borsa İstanbul 8880 puan dolaylarından işlem görmekte. Günlük bazda yüzde 1,8 seviyesinde artıda olan endeksi bankacılık hisselerinin sırtladığını söylemek yanlış olmaz. Zira XBANK endeksi an itibariyle 10 bin puanın hemen üzerinde işlem görüyor. Günlük bazda yüzde 4,5 dolaylarında primlenen endeks, sanayi hisselerindeki kısmi düşüşleri de tolere ederek BIST 100’ü ayakta tutmayı başarıyor.

BIST Endeksler

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.