Türkiye'deki Sektörlerin Güven Durumu Mart Ayında Değerlendirildi

Türkiye'deki Sektörlerin Güven Durumu Mart Ayında Değerlendirildi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) gelen ekonomik verilere göre, sektörlerin güven durumları hakkında bilgi edinilebiliyor.TCMB'nin verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) gelen ekonomik verilere göre, sektörlerin güven durumları hakkında bilgi edinilebiliyor.

TCMB'nin verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış olarak hesaplanan reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Mart ayında bir önceki aya kıyasla 1,5 puan artarak 103,5 seviyesine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmamış RKGE ise bir önceki aya kıyasla 2,9 puan artarak 104,4 seviyesine ulaştı. Ocak ayına göre Şubat ayında ise mevsimsellikten arındırılmış RKGE 0,9 puan azalarak 102,0 seviyesinde gerçekleşmişti.

turkiyedeki-sektorlerin-guven-durumu-mart-ayinda-degerlendirildi

TCMB sektörlerin güven durumunu açıkladı

TÜİK'in verilerine göre ise, hizmet sektöründe güven endeksi yüzde 1,5 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 1,0, inşaat sektöründe ise yüzde 3,6 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksine göre hizmet sektöründe 120,4, perakende ticaret sektöründe 113,3 ve inşaat sektöründe 88,6 değerleri kaydedildi.

Geçen ayki verilere bakıldığında ise, hizmet sektöründe güven endeksi yüzde 1,6 artarken; inşaat sektöründe yüzde 1 artış yaşanmış, perakende ticaret sektöründe ise yüzde 1 düşüş gözlemlenmişti. Şubat ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi ise hizmet sektöründe 118,6, perakende ticarette 114,5 ve inşaatta 91,8 değerlerini almıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.