BIST 100 Çıkıyor Yan Tahtalar Düşüyor Mart 2024!

BIST 100 Çıkıyor Yan Tahtalar Düşüyor Mart 2024!
BIST 100 endeksi bir süredir 9400 direnci ile 8700 desteği arasında git-gel yaparken, bu süreçten yan tahtalar bir hayli olumsuz etkileniyor. Yükselişlerde yeterli tepkiyi gösteremeyen pek çok hisse, endeksteki en ufak bozulmada ciddi...

BIST 100 endeksi bir süredir 9400 direnci ile 8700 desteği arasında git-gel yaparken, bu süreçten yan tahtalar bir hayli olumsuz etkileniyor. Yükselişlerde yeterli tepkiyi gösteremeyen pek çok hisse, endeksteki en ufak bozulmada ciddi kayıplar yaşıyor. Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan çıkan 5 puanlık ilave faiz artışının ardından bankacılık endeksi öncülüğünde BIST 100 yükselişe geçerken, yan tahtalarda ise durum hiç iç açıcı değil. Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte detaylara göz atalım…

Bankacılık Endeksi ve BIST 30 Coştu

TCMB Mart Ayı PPK toplantısı bugün yapıldı. Toplantıdan, 500 baz puanlık faiz artışı kararı çıktı. Bu kararla, faizler yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkartıldı. Günlerdir beklenen faiz artışı ile tırmanışta olan XBANK endeksi, alınan kararın saat 14’te kamuoyuna deklare edilmesinin ardından yükselişini ivmelendirerek sürdürdü.

Günlük artışını yüzde 6’nın üzerine taşıyan ve 10 bin 750 puanı aşan bankacılık endeksi, BIST 100’ü de yukarı çekmeyi başardı. BIST 30’da yer alan büyük şirketlerin hisseleri de bankacılık endeksindeki paylar gibi bugün iyi bir performans sergilerken; yan tahtalar da keskin düşüşler görüldü.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Pek Çok Hisse Taban Oldu, Yüzlerce Hisse Ekside

Bilindiği üzere Borsa İstanbul’da 600’e yakın hisse işlem görmekte. Bu hisselerin arasında pek azı gün itibariyle “yeşil” kalmış durumda. Ana tahtaların güzel geçirdiği günde; genellikle yan tahtalarda işlem yapan “küçük yatırımcılar” ise ciddi şekilde zarar ettikleri bir gün geçiriyorlar.

[caption id="attachment_23598" align="alignnone" width="1280"]BIST 100 Çıkıyor Yan Tahtalar Düşüyor Mart 2024! BIST 100 Çıkıyor Yan Tahtalar Düşüyor Mart 2024![/caption]

Özellikle gayrimenkul şirketlerinin taban ya da tabana yakın seviyede işlem gördüğü bugün; ARTMS, ALVES, OBAMS, MOGAN, LMKDC, BORSK, KBORU, PATEK, AVPGY, MEGMT, BEGYO, SURGY ve CATES gibi yeni halka arz olan şirketlerin hisselerinin de derin kayıplar yaşadığı görülüyor.

Borsada Yan Tahtalar Ne Zaman Düzelecek?

TCMB’nin faiz kararının ardından yaşanan sert kayıpların pey der pey toparlanacağı düşünülüyor. Bu noktada, yatırım yapılacak şirketlerin faaliyet alanları ve sektörlerinin önem arz ettiği bir döneme girildiği de gözden kaçırılmamalı. İhracatı güçlü ve katma değer üreten şirketler ile paylarında geri alım programı yürüten firmaların hisselerine yatırım yapmak, bu dönemde güvenli liman özelliği taşıyabilir.

BIST

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.