Borsa Neden Düşüyor? Borsada Seçim Baskısı Derinden Hissediliyor

Borsa Neden Düşüyor? Borsada Seçim Baskısı Derinden Hissediliyor
Borsa İstanbul’da pek çok hissede ciddi düşüşler görülüyor. Borsada seçim baskısı etkili oldukça, yan tahtalarda yatırımcıların kayıpları artıyor. BIST 100 endeksi, endekste ağırlığı olan bankacılık hisseleri başta...

Borsa İstanbul’da pek çok hissede ciddi düşüşler görülüyor. Borsada seçim baskısı etkili oldukça, yan tahtalarda yatırımcıların kayıpları artıyor. BIST 100 endeksi, endekste ağırlığı olan bankacılık hisseleri başta olmak üzere belirli kağıtlarla tutulsa da, genel anlamda düşüşün derinleştiğini söyleyebiliriz. Güncel olarak BIST 100 endeksi 8750 puan civarında olmakla birlikte, pek çok yan hisse BIST 100’ün 8000 puan olduğu seviyedeki düzeyinde bulunuyor. Borsa neden düşüyor sorusuna borsadaki seçim baskısı ve güncel faizler üzerinden kısaca cevap içeriğimizde cevap verelim…

Borsa Neden Düşüyor? Borsada Seçim Baskısı Derinden Hissediliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz artırımlarını 2024 başında yüzde 45 seviyesine kadar çıkarmış ve bu seviyede sabit bırakacağını deklare etmişti. Bununla birlikte, Ocak ve Şubat ayı enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde gelmesi nedeniyle faiz artırımlarına devam edilmesi kararı alındı ve TCMB Mart ayı PPK toplantısında 5 puanlık daha faiz artırımı ile yıllık faizler yüzde 50’ye yükseltildi.

TCMB’nin faiz artırımlarına devam etmesi, mevduat faizlerinin de yukarı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Bu durum, vadeli hesaplarda risksiz kazanç imkanı bulan yatırımcının o taraf yönelmesine neden oluyor. Bu durum da, borsadan para çıkışına sebebiyet veriyor. Bunun yanı sıra, aracı kurumların uyguladığı faizlerin yükselmesiyle birlikte kredili işlem yapan büyük yatırımcıların da kredili işlemlere ihtiyatlı yaklaştığı görülüyor. Hisselerin yukarı yönlü hareket edememesine bunun da etkisinin olduğu aşikar.

[caption id="attachment_23971" align="alignnone" width="1280"]Borsa Neden Düşüyor? Borsada Seçim Baskısı Derinden Hissediliyor Borsa Neden Düşüyor? Borsada Seçim Baskısı Derinden Hissediliyor[/caption]

Tüm bunların yanı sıra, önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek olan yerel seçimler de borsa ve finansal piyasalar üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor. Yerel seçimler öncesinde risk almak istemeyen pek çok yatırımcının nakde geçmesi ve seçimlerden sonra pozisyon almayı tercih etmesi de borsadaki düşüşü derinleştiren etkenler arasında bulunuyor.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Jeopolitik Riskler de Söz Konusu!

Borsadaki düşüşte, daha az etkili olmakla birlikte jeopolitik risklerin de önemli bir unsur olarak dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Hali hazırda devam eden İsrail – Filistin savaşı ve Rusya – Ukrayna savaşının yanı sıra; Rusya’da geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen terör saldırısının ardından yaşanan gelişmeler de finansal piyasalara olumlu etki etmiyor.

Borsa Ne Zaman Yükselecek?

Borsadaki düşüşlerin seçim haftasının ardından durulması ön görülüyor. Önümüzdeki haftadan itibaren piyasada toparlanma emareleri görülmesi beklenirken, bu durumun seçimlerin “olağan akışında” gerçekleşmesi ile de doğrudan ilintili olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor.

KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.