EKOS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselişe Geçer?

EKOS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselişe Geçer?
Geçtiğimiz yıl halka arz edilen şirketlerden biri konumunda bulunan Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş. hissesi EKOS, halka arz sonrasında ciddi bir ralli gerçekleştirmişti. Yaptığı tavan serisinin ardından yükselişine 70 liranın...

Geçtiğimiz yıl halka arz edilen şirketlerden biri konumunda bulunan Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş. hissesi EKOS, halka arz sonrasında ciddi bir ralli gerçekleştirmişti. Yaptığı tavan serisinin ardından yükselişine 70 liranın üzerine kadar devam eden EKOS hissenin bu seviyeden gelen kar satışları ile son dönemde düzeltme sürecine girdiğini söyleyebiliriz. Bugün (1 Nisan 2024) itibariyle 50 TL’nin altını gören EKOS neden düşüyor, ne zaman yükselişe geçer sorularının cevaplarına Arz Takvimi okuyucuları ile birlikte göz atalım…

EKOS Neden Düşüyor 1 Nisan 2024?

Ekos Teknoloji hissesi EKOS lot başına 12,77 liradan halka arz edilmişti. Bu fiyattan yaklaşık 6 kat yükselerek 73 TL’nin üzerini gören EKOS’un söz konusu seviyeden gelen kar satışları ile 50 lira civarına geri çekildiğini görüyoruz. An itibariyle 49,56 lira noktasını gören EKOS hisse günün taban seviyesine yakın düzeyde seyrediyor.

Halka arzının ardından yaptığı rallinin düzeltmesine giren şirket payları; bu dönemde BIST 100’deki “testere piyasa” koşullarından da olumsuz etkilendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri geçtiğimiz ay 5 puan daha artırarak yıllık yüzde 50 noktasına taşıması ve yerel seçimlerin piyasa üzerinde oluşturduğu baskı ile pey der pey geri çekilen EKOS, zirvesinden takribi yüzde 33 düzeyinde düştü.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bugün 2 kez devre kesen EKOS hissedeki düşüşü söz konusu devre kesicilerin de durduramadığı görülmekte. Bunun yanı sıra, EKOS aracı kurum dağılımı incelendiğinde, ağırlıklı olarak kurumsal yatırımcıların işlem yaptığı aracı kurumlar üzerinden satış geldiği de dikkat çeken hususlardan.

[caption id="attachment_24498" align="alignnone" width="1280"]EKOS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselişe Geçer EKOS Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselişe Geçer[/caption]

EKOS Bilançosu Bekleniyor!

Halka arzının ardından pek çok iş anlaşması yapan ve aldığı ihaleler ile işleri KAP üzerinden yatırımcıları ve kamuoyu ile paylaşan EKOS da geçtiğimiz yılın finansal verileri henüz kamuoyuna deklare edilmedi. Güncel olarak sahip olunan son veriler 2023 yılının ilk 9 aylık rakamları. Şirketten, gelecek son çeyrek rakamlarının da hissenin bundan sonraki performansı açısından önem arz edeceğini belirtmek yanlış olmaz.

EKOS hisse için haftalık sıralı teknik destek seviyelerinden bahsetmek gerekirse; 48 TL, 44 TL ve 40 TL seviyelerini belirtebiliriz. EKOS’un sıralı direnç seviyeleri 54 TL, 57 TL ve 60 TL olarak verilebilir. Hissenin bundan sonra borsada sergileyeceği performansta, şirketin alacağı iş ve ihalelerin de kritik önemde olacağını vurgulayabiliriz.

EKOS KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.