SASA Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselecek 2024?

SASA Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselecek 2024?
Borsa İstanbul’da payları işlem gören en büyük şirketlerden biri konumunda bulunan Sasa Polyester, bir dönem şirket büyüklüğü (piyasa değeri) bakımından ilk sıraya yerleşmişti. Söz konusu dönemde şirketin yönetim kademesi...

Borsa İstanbul’da payları işlem gören en büyük şirketlerden biri konumunda bulunan Sasa Polyester, bir dönem şirket büyüklüğü (piyasa değeri) bakımından ilk sıraya yerleşmişti. Söz konusu dönemde şirketin yönetim kademesi dahi kamuoyuna yaptığı açıklamalarda “hissenin pahalı durumda” olduğunu ifade etti. Bu açıklamaların ardından derin bir düşüş dönemine giren SASA hissesi günümüzde 38 TL civarına kadar geri çekildi. Şirket ise 33 lira seviyelerinden geri alım yaparak artık hissesinin cazip fiyatlarda olduğunu fiiliyatta ortaya koydu. Yatırımcılardan gelen SASA neden düşüyor, ne zaman yükselecek sorularının cevaplarını detaylandıralım…

SASA Neden Düşüyor?

Sasa Polyester, Erdemoğlu Holding çatısı altına girdikten sonra yatırımlarını artırmış ve bununla birlikte Borsa İstanbul’da şirketin işlem gören payları da kısa sürede önemli ölçüde primlenmişti. 2018’de 1 TL civarında bulunan paylar (bölünmüş fiyat üzerinden), 2022 yılında 65 liraya kadar yükselmişti. 4 yıllık zaman diliminde söz konusu primi gerçekleştiren SASA hissesi 2023 yılında bu zirveyi yenilemek istese de başaramadı.

Şirketin patronlarından hissenin primli olduğu açıklaması gelmesiyle birlikte SASA paylarında geri çekilme hızlandı ve pey der pey 30 lira düzeyine kadar düştü (bedelsiz sermaye artışı sonrası güncellenmiş fiyattan). Şirket, bu seviyeden yaptığı geri alımlarla, hisse üzerindeki pahalılık durumunun caziplik noktasına geldiğini göstermeye başladı. Bu noktadan tepki alan ve 45 liraya kadar tırmanan hisse, ara yükselişin düzeltmesiyle 38 TL civarına kadar geri çekildi.

Güncel olarak BIST 100 endeksinin 9400 direncini aşamamasından da olumsuz etkilenen SASA’nın kayıplarında; seçim ortamı baskısından endeksin durumuna, hisse üzerindeki baskıdan kurumsal yatırımcının trade etmesine kadar pek çok sebep bulunuyor.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

SASA Hisse Yorum Analiz 2024: SASA Ne Zaman Yükselecek?

Sasa Polyester paylarında şirketin geri alım için 2 milyar TL’lik yeni geri alım programı açıklaması, şirketin hisselerinin cazip bölgelerde olduğunun göstergelerinin bir konumunda. Güncel olarak 38 lira seviyelerinden işlem gören hissenin teknik destek seviyeleri için 35 TL ve 33 TL seviyesi ifade edilebilir.

[caption id="attachment_23130" align="alignnone" width="1280"]SASA Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselecek 2024? SASA Neden Düşüyor, Ne Zaman Yükselecek 2024?[/caption]

Direnç bölgeleri noktasında ise hissenin öndeki ilk 2 direnci 40 TL ve 44 TL olarak belirtebiliriz. Bu seviyelerin üzerinde yapılacak kapanışlarla SASA’nın önce 50 lira hedefine ve ardından da sıralı dirençlerine yönelmek isteyeceği düşünülüyor.

SASA’daki yükseliş zamanlaması elbette hissenin tahtacısı hariç kimse tarafından net olarak kestirilemez. Ancak, yatırımlarına devam eden şirketin orta ve uzun vadede daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

SASA KAP

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.